7cm Poznańska Szkoła Konstrukcji Ubioru

7cm_4

Branża: Odzieżowa
Adres: ul. Kwiatowa 14/7
Rok powstania: 2015
Kontakt: biuro@7cm.szkola.pl 
WWW: 7cm Poznańska Szkoła Konstrukcji Ubioru
Facebook: 7cm Poznańska Szkoła Konstrukcji Ubioru

Konstruktor odzieży to z pewnością niełatwy zawód. 7cm Poznańska Szkoła Konstrukcji Ubioru powstała by pomóc wszystkim zainteresowanym tematem tworzenia ubrań w udoskonalaniu własnych umiejętności. Lepszego miejsca na naukę konstruowania odzieży w Poznaniu nie znajdziecie!

7cm_2

Fyrtel: Konstrukcja ubioru. Brzmi bardzo technicznie. Czym dokładnie się zajmujecie?

Anna Joniak: Mówiąc najprościej, zajmujemy się przenoszeniem na papier wizji projektanta, w taki sposób, aby krawiec z przygotowanych przez nas form-szablonów mógł uszyć kompletną odzież – wygodną, dopasowaną do proporcji ciała i bieżącej mody. Konstruktor to ktoś, kto w łańcuchu produkcyjnym odzieży stoi pomiędzy projektantem a krawcem. Ktoś kto uzmysłowia projektantowi czy jego projekt da się zrealizować i jak go ewentualnie zmienić, by krawiec mógł uszyć go zgodnie ze sztuką krawiecką.

7cm_3

Fyrtel:  Skąd pomysł, by stworzyć tego typu szkołę?

AJ: Z pogłębiającego się braku profesjonalistów w tej dziedzinie, oraz ambicji, aby wykształcić dobrych konstruktorów odzieży podążających za trendami współczesnej mody. Otrzymywałyśmy pytania o możliwość nauki konstrukcji zarówno od studentów przedmiotów, które wykładamy na uczelniach wyższych, a także od osób związanych z branżą mody.

Dziś trudno znaleźć miejsca, gdzie można nauczyć się konstrukcji odzieży. Przez ostatnie lata ten zawód nie był popularny, szkoły odzieżowe przestały prawie istnieć. Na rynku brakuje krawców, technologów, konstruktorów. A konstruktorem nie może być każdy – trzeba mieć w sobie to coś, czyli umiejętność łączenia wyobraźni przestrzennej i matematycznego myślenia ze zmysłem estetyki oraz łatwość połączenia tego z myślami plastycznymi projektantów.

7cm_1

Dostajemy wiele pytań od różnych firm odzieżowych skąd zdobyć takiego specjalistę – pracodawcy czekają wręcz na naszych absolwentów, a potencjał naszej szkoły dostrzegają również inne firmy np. Strima, która pomogła nam w wyposażeniu pracowni w maszyny profesjonalne i domowe, a także specjalny program komputerowy AUDACES do nauki konstrukcji odzieży, dzięki któremu możemy prowadzić kursy i szkolić profesjonalistów.

Fyrtel: Jak obecnie wygląda sytuacja tworzenia autorskiej odzieży? Czy jest to zjawisko, którym ludzie ponownie zaczynają się interesować?

AJ: Tak, zdecydowanie. Powstaje sporo szkół o kierunku projektowym. Ich absolwenci mocno angażują się w stworzenie własnych marek odzieży – innej, autorskiej, wyjątkowej. Dotyczy to również osób, których moda jest wielką pasją, a ich marzeniem jest stworzenie własnej marki – takich małych firm powstaje bardzo wiele.

Ludzie odchodzą od zakupów w sieciówkach, chcą ubierać się indywidualnie, szukają rzeczy niepowtarzalnych, a takie możliwości daje polska, autorska moda. Naszym udziałem w rozwoju polskiej mody jest pomoc, aby te projekty były dobrze dopracowane w kroju, dobrze leżały i były wygodne.

7cm_6

Fyrtel: Znajdujecie się w centrum Poznania, przy ul. Kwiatowej. Jak ważna jest dla Was lokalizacja? 

AJ: Pragniemy stworzyć szkołę dostępną dla wszystkich, również dla osób spoza Poznania.  Dobra komunikacja szkoły z dworcem PKP i dworcem autobusowym była dla nas priorytetem. Zajęcia odbywają się również w weekend, dlatego centrum Poznania jest dla nas bardzo istotne, bo łatwo do nas dotrzeć również w dni wolne od pracy.

Oprócz lokalizacji ważnym elementem jest wyposażenie, wielkość i dobór lokalu pod względem funkcjonalności – wyższe piętro kamienicy daje więcej światła, jasne doświetlone dużymi oknami pomieszczenia stwarzają niepowtarzalny domowy klimat, w którym zarówno my i osoby uczestniczące w kursach, możemy poczuć się po prostu dobrze. Lokalizacja w kamienicy powoduje, że słowo „szkoła” zamienia się w słowo „pracownia”, gdzie nauka i doskonalenie warsztatu pracy nie wiąże się z ocenianiem.

7cm_7

Fyrtel: W swojej ofercie macie kursy dla dorosłych i dzieci oraz dla profesjonalistów i hobbystów. Kogo łatwiej szkolić w zakresie tworzenia odzieży – dziecko czy profesjonalistę? 

AJ: Trudno wskazać kogo trudniej nauczyć – zarówno dzieci jak i dorośli to wymagający odbiorcy, nastawieni na inny sposób i rodzaj nauki. Dorośli – oczekują profesjonalnej nastawionej na konkretne wyniki nauki, dzieci uczą się poprzez dobrą zabawę, co nie znaczy, że nie są wymagające – szybko czerpią wiedzę i tego oczekują od swoich nauczycieli.

7cm_8

Nastawiamy się jednak głównie na szkolenie profesjonalistów, ponieważ jest ich duży brak na rynku, a pracując w firmach odzieżowych, wiemy jak trudno jest znaleźć dobrego konstruktora. Prowadząc zajęcia dla młodzieży i dzieci, chcemy zaszczepić w nich pasję. Do nauki zawodu konstruktora trzeba dużo czasu i pracy, który chcemy poświęcić wszystkim, którzy myślą o tym, aby kształcić lub rozwijać się w tym zawodzie.

7cm_5Możliwość komentowania jest wyłączona.