Bułka z Masłem

bulka12

Branża: Projektowanie/Żywność
Adres: Kościelna 18/3 (wejście od ul. Wąskiej), 60-538 Poznań
Rok powstania: 2013
Godziny otwarcia: od środy do piątku; 12​-​18, w pozostałe dni nieregularnie, ale w kontakcie mailowym i telefonicznym
Kontakt: tandem.bzm@gmail.com, 504 367 067
Facebook: Bułka z Masłem

Bułka z Masłem to kameralna przestrzeń na Jeżycach otwarta zaledwie w 2013 roku, a rozwijająca się w błyskawicznym tempie. BzM to tandem-kreatywny, w którego skład wchodzą Dominika Hoppe i Tomasz Seidler. BzM to też ciekawy przykład synergii projektowania, gotowania i ​doradztwa kulinarnego.

bulka1

Fyrtel: Na co dzień pracujecie jako graficy goniąc deadline’y, a w weekend zaszywacie się w Bułce z Masłem, by wspólnie wymyślać nowe receptury, gotować i piec, czyż tak?

Bułka z Masłem: Od tego zaczynaliśmy, ale w tej chwili nasz rozkład dnia jest o wiele bardziej skomplikowany. Przede wszystkim zajmujemy się projektowaniem​ dla gastronomii. Tworzymy wizerunek firm, dbamy o dress code, identyfikację wizualną, wnętrze oraz menu. Obecnie kwestię żywności sprowadziliśmy do konfitur oraz ogólnie pojętych przetworów.

bulka3

Fyrtel: Skąd wziął się pomysł na stworzenie takiego miejsca w Poznaniu : z czystej pasji, z chęci rozwijania się i eksperymentowania czy bardziej z frustracji wynikającej z niskiej jakości dostępnych produktów na rynku?

BzM: Stanowczo pasja dała nam energię i powód do działania. Bułka z Masłem to wypadkowa naszych umiejętności i zainteresowań – nasza nisza, w której możemy oddawać się gotowaniu, projektowaniu i wszystkiemu, co leży pomiędzy.

bulka4

Fyrtel: Jaka jest misja Bułki z Masłem?

BzM: Misja: Uwrażliwić ludzi, na to, ​co jedzą i w jakim otoczeniu​. ​

Fyrtel: Bardzo cenicie sobie naturalne i lokalne produkty. Skąd pochodzą więc Wasze składniki?

BzM: Do tworzenia konfitur używamy przede wszystkim owoców i warzyw z rynku jeżyckiego. Mamy tam swoich ulubionych i zaufanych ludzi. Ponadto, po drodze udało nam się odnaleźć kilka wyjątkowych źródeł serów kozich (Adam Turowiec, Marek Grądzki) czy ​wina (Winnica Turnau, WinKo Makłowicz & Lutomski). Bardzo cenimy sobie również produkty znakowane przez UE w ramach kampanii Trzy Znaki Smaku.

bulka5

Fyrtel: Jesteście przede wszystkim kojarzeni z marką, która sprzedaje domowe przetwory. Co można  przeważnie znaleźć w Waszej ofercie?

BzM: Działamy bardzo sezonowo. Dostosowujemy się do rytmu natury. Zasoby naszej spiżarni staramy się systematycznie zmieniać i urozmaicać.

bulka2

Fyrtel: Skąd czerpiecie przepisy na Wasze przetwory: są one wyłącznie Waszego autorstwa czy tworzycie je może na podstawie sprawdzonych od dekad receptur prababć​, modyfikując i uwspółcześniając je na własną modłę?

BzM: Wiedzę na temat konserwacji owoców i warzyw czerpiemy przede wszystkim z książek z ubiegłego wieku i notatek naszych babć. Nie ograniczamy się tylko do polskich publikacji, ani do konkretnych lat.  ​W​ielka Brytania dała nam np. podstawy, jak właściwie i rzetelnie przygotować chutney, jednym zdaniem, jak zachować w słoiku smak orientalnych podróży. Polska uczy nas, jak tworzyć w kryzysowych czasach niedoboru lat 60.​, ​wykorzystując mocno okrojony asortyment i wyposażenie kuchni.

Skład przetworów tworzymy natomiast ​wedle własnych projektów. Zazwyczaj odpowiedzi podsuwają nam podróże bliższe i dalsze oraz własne poczucie smaku. Oczywiście z przyjemnością wykorzystujemy również przepisy z polecenia, którymi obdarowują nas nasi klienci.

bulka8

Fyrtel: Oprócz kompleksowej produkcji przetworów, począwszy od ich przyrządzenia po zaprojektowanie ich opakowań i etykiet, prowadzicie również warsztaty. Na czym one polegają, wokół jakich tematów kulinarnych są skoncentrowane, dla jakiej grupy są przeznaczone, jak długo trwają i jak często się odbywają?

BzM: Obecnie warsztaty prowadzimy na zamówienie, czyli klient przychodzi z konkretnym marzeniem lub inspiracją. R​obiliśmy
​na przykład ​na wieczór panieński warsztaty z kuchni włoskiej: Panie chciały nauczyć się robić makaron, zmagaliśmy się również z kuchnią bezglutenową, czy też z afrodyzjakami. Zdarza nam się również prowadzić warsztaty na pograniczu kulinariów i projektowania, jak np.​ warsztaty pt. ”szycie na talerzu” dla TEDx Poznań, czy też czysto projektowe, jak warsztaty z robienia lamp z wykorzystaniem akcesoriów kuchennych w SPOT.

bulka11

Fyrtel: Jeżyce ostatnio bardzo się rozwijają kulinarnie. Macie kogoś, komu kibicujecie, miejsce, które sami polecacie? (niekoniecznie na samych Jeżycach)?

BzM: Tak, za ścianą Bułki z Masłem otworzy się niedługo sklep naszego przyjaciela – Smak&Łyk. Będą to delikatesy z doskonałym wyborem win i produktów od lokalnych wytwórców oraz śródziemnomorskie przysmaki np. hiszpańska oliwa, portugalskie conservas. Bardzo sobie również cenimy Tomka Trąbskiego za podejście do produktu i kuchni lokalnej. Mieliśmy przyjemność współpracować z nim przy wydarzeniu ChceJeżyce.
Zawsze ​też ​chętnie wracamy do Spotu, ostatnio urzekła nas tam degustacja win naturalnych. Wynieśliśmy stamtąd mnóstwo inspiracji.

bulka9

Fyrtel: I jak się w ogóle czujecie w tym fyrtlu? Macie swoich stałych klientów czy sąsiadów, którzy regularnie zaglądają lub zamawiają konkretne produkty?

BzM: Mamy stałych odwiedzających, którzy przychodzą po konfitury,a zostają na  herbacie,nalewce… Cały czas pojawiają się nowe twarze, co jest chyba największym atutem Bułki. Otwierając nasze miejsce nie spodziewaliśmy się, że poznamy tyle inspirujących i przychylnych nam osób. Zdarza się, że dzwonią do nas klienci po poradę, jak najlepiej wykorzystać nasz produkt.

bulka7

Fyrtel: Jesteście również bardzo mobilni : szykujecie przyjęcia u klientów, organizujecie wspólne warsztaty ze Spotem. Gdzie jeszcze można Was spotkać w Poznaniu?

BzM: Obecnie działamy głównie w Poznaniu i w Warszawie, gdzie jesteśmy uwikłani w kilka ciekawych projektów, o których póki co nie możemy głośno mówić. Ogólnie jesteśmy tam, gdzie jesteśmy potrzebni. Latem w ramach unijnego projektu „Eko-logiczny wybór!” prowadziliśmy szkolenia, a teraz przyszedł czas na indywidualne doradztwo, co pozwoliło nam odwiedzić wiele gastronomicznych punktów w Poznaniu i okolicy.

bulka10

Fyrtel: Jak Waszym zdaniem Poznań wypada na tle innych miast polskich wraz ze swoją ofertą kulinarną? 

BzM: Stanowczo bardzo dobrze. Ale nadal Poznań jest na etapie przejściowym. Zmiany są w toku i jeszcze nie wiadomo, co z tego wszystkiego przetrwa. Kierunek rozwoju jest nam bliski i staramy się czynnie brać w nim udział.

Fyrtel: Cieszymy się, że jesteście więc częścią tej stopniowej rewolucji! Tym bardziej trzymamy za Was mocno kciuki i za nadchodzące ciekawie zapowiadające się projekty! ​

bulka6Możliwość komentowania jest wyłączona.