Dobra

Branża: Gastronomia
Adres: ul. Nowowiejskiego 15
Rok powstania: 2015
WWW: Dobra
Facebook: Dobra

 

Fyrtel: Za Dobrą Kawiarnią stoi pewna ważna idea. Proszę nam opowiedzieć jaka.

Razem z osobami z niepełnosprawnością intelektualną tworzymy Dobrą Kawiarnię przy ul. Nowowiejskiego 15 w Poznaniu. Zatrudniamy 6 osób, byłych uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Dla nas osoby z niepełnosprawnością intelektualną są specjalistami od spraw dobrych i prostych – dostrzegamy ich potencjał i czystość intencji.

Życie składa się z drobiazgów i bardziej istotnych rzeczy. Jednym z ważnych elementów wypełniającym nasze codzienne życie jest praca. Oczywista oczywistość dla większości z nas, czyli rytm dnia: pobudka, śniadanie, praca, powrót do domu… Praca towarzyszy nam prawie przez całe dorosłe życie, stanowi jego nieodzowny aspekt, dzięki niej czujemy się potrzebni. Jest grupa osób, dla której dostęp do rynku pracy jest mocno ograniczony i w dużym stopniu dotyka to osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Wiele osób z tej grupy, pomimo przygotowania zawodowego oraz chęci do podjęcia pracy, nie ma możliwości zaistnienia w roli pracownika. W konsekwencji, wykluczenie w tej dziedzinie życia, pociąga za sobą wykluczenie z życia społecznego. Dlatego, by przeciwdziałać takiej marginalizacji społecznej, powstała Dobra Spółdzielnia Socjalna powołana przez dwa stowarzyszenia: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Poznaniu i Stowarzyszenie „Na Tak”.

Dajemy szansę osobie z niepełnosprawnością intelektualną na wykorzystanie potencjału pracownika – rozwijanie zdolności. Tworzymy perspektywę rozwoju, stajemy się kolejnym etapem w jej życiu, nie tylko zawodowym. Priorytetem jest dla nas stworzenie miejsca pracy i reintegracji dla osób z grupy wykluczenia społecznego, tj. osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i dysfunkcjami, głównie intelektualnymi (np. z zespołem Downa) oraz chorobami psychicznymi.

Fyrtel: Jaka była reakcja osób niepełnosprawnych, gdy dowiedziały się o pomyśle stworzenia Dobrej i ich bezpośrednim zaangażowaniu w całe przedsięwzięcie?

Przed otwarciem Dobrej Kawiarni obecni pracownicy uczestniczyli w szkoleniach zawodowych i spotkaniach integracyjnych – razem planowaliśmy naszą przyszłość. W nas wszystkich było wiele obaw, wiele lęków przed zmianą, ale też towarzyszyła nam wielka ekscytacja, bo wszyscy mieliśmy poczucie, że robimy coś dobrego dla siebie i innych. Głos Beaty, naszej obecnej pracownicy brzmiał tak:

Odeszłam z Warsztatów Terapii Zajęciowej, bo po prostu trzeba iść dalej, bo chcę pracować. Nie mogę się doczekać otwarcia naszej kawiarni oraz parzenia w niej pysznej kawy. Mam nadzieję, że jak ten remont się skończy, to ruszymy z kopyta, bo musimy być najlepsi, wtedy ludzie będą do nas walić drzwiami i oknami. – Zrealizujmy to, ok! Proszę was tylko o wsparcie w pracy w naszej Dobrej Kawiarni.

Fyrtel: Jakich smakołyków możemy spodziewać się w Dobrej? Co serwujecie? Z czego jesteście specjalnie dumni?

Nasza kuchnia to dobre i proste smaki oparte na lokalnych i sezonowych produktach. U nas zjecie tradycyjnie i zdrowo. Mamy propozycje dla wegan, wegetarian, osób unikających glutenu i diabetyków. Serwujemy śniadania, lunche i desery. Naszym specjałem jest miodek majowy, który warzymy sami z kwiatów mniszka lekarskiego, a dodajemy go do lemoniady, herbaty i naparu imbirowego. Stawiamy na dobrą kawę, którą również można u nas własnoręcznie wypalić.

Dostaniecie też u nas dobre chleby na zakwasie i/lub drożdżach: razowe żytnie, razowe pszenne i pszenno-żytnie, a niebawem bezglutenowe na zakwasie ryżowym. Na naszym chlebie robimy tosty, które są naszą wizytówką.

Zamówienia przyjmujemy przy barze, a każdy gość otrzymuje symbol swojego zamówienia, z którym wędruje do wybranego stolika. Piktogramy oznaczające stoliki to powszechnie uznane symbole szczęścia.

Można u nas nabyć rękodzieło i przetwory wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Zorganizujemy w naszym lokalu imprezy dla was i waszych bliskich, przyjaciół, znajomych, ale oferujemy również catering zewnętrzny w miejscu przez was wskazanym.

Fyrtel: Skąd pomysł na ul. Nowowiejskiego? Czy był to świadomy wybór? Czy raczej lokalizacja sama Was znalazła?

Lokalu szukaliśmy długo i był to bardzo świadomy wybór. Szukaliśmy miejsca, które będzie miało atrakcyjną lokalizację i będzie bez barier architektonicznych – to był priorytet. Miejscem na Nowowiejskiego 15 zachwyciliśmy się od początku, oglądając przez okna wnętrze, które naszym zdaniem byłoby doskonałe na kawiarnie, gdzie niepowtarzalny klimat tworzyły już żeliwne kolumny. Wreszcie, po wielu perypetiach udało nam się uzyskać ten lokal, który gruntownie wyremontowaliśmy i przystosowaliśmy pod gastronomię.

Fyrtel: Za co kochacie poznańskie Stare Miasto?

Stare Miasto kochamy za ludzi- za naszych gości, którzy są naszymi sąsiadami – mieszkają w pobliżu lub pracują i chętnie nas odwiedzają, rozmawiają z nami i razem z nami tworzą Dobrą Kawiarnię.

P1040243

P1040255

P1040264

P1040269

P1040271

P1040273

P1040274

P1040275

 Możliwość komentowania jest wyłączona.