Fyrtel | Poznań 2.0 http://fyrtel.org Thu, 07 Jul 2016 20:37:13 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.5.4 Dobra http://fyrtel.org/dobra/ Thu, 07 Jul 2016 20:37:13 +0000 http://fyrtel.org/?p=1775

Branża: Gastronomia
Adres: ul. Nowowiejskiego 15
Rok powstania: 2015
WWW: Dobra
Facebook: Dobra

 

Fyrtel: Za Dobrą Kawiarnią stoi pewna ważna idea. Proszę nam opowiedzieć jaka.

Razem z osobami z niepełnosprawnością intelektualną tworzymy Dobrą Kawiarnię przy ul. Nowowiejskiego 15 w Poznaniu. Zatrudniamy 6 osób, byłych uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Dla nas osoby z niepełnosprawnością intelektualną są specjalistami od spraw dobrych i prostych – dostrzegamy ich potencjał i czystość intencji.

Życie składa się z drobiazgów i bardziej istotnych rzeczy. Jednym z ważnych elementów wypełniającym nasze codzienne życie jest praca. Oczywista oczywistość dla większości z nas, czyli rytm dnia: pobudka, śniadanie, praca, powrót do domu… Praca towarzyszy nam prawie przez całe dorosłe życie, stanowi jego nieodzowny aspekt, dzięki niej czujemy się potrzebni. Jest grupa osób, dla której dostęp do rynku pracy jest mocno ograniczony i w dużym stopniu dotyka to osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Wiele osób z tej grupy, pomimo przygotowania zawodowego oraz chęci do podjęcia pracy, nie ma możliwości zaistnienia w roli pracownika. W konsekwencji, wykluczenie w tej dziedzinie życia, pociąga za sobą wykluczenie z życia społecznego. Dlatego, by przeciwdziałać takiej marginalizacji społecznej, powstała Dobra Spółdzielnia Socjalna powołana przez dwa stowarzyszenia: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Poznaniu i Stowarzyszenie „Na Tak”.

Dajemy szansę osobie z niepełnosprawnością intelektualną na wykorzystanie potencjału pracownika – rozwijanie zdolności. Tworzymy perspektywę rozwoju, stajemy się kolejnym etapem w jej życiu, nie tylko zawodowym. Priorytetem jest dla nas stworzenie miejsca pracy i reintegracji dla osób z grupy wykluczenia społecznego, tj. osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i dysfunkcjami, głównie intelektualnymi (np. z zespołem Downa) oraz chorobami psychicznymi.

Fyrtel: Jaka była reakcja osób niepełnosprawnych, gdy dowiedziały się o pomyśle stworzenia Dobrej i ich bezpośrednim zaangażowaniu w całe przedsięwzięcie?

Przed otwarciem Dobrej Kawiarni obecni pracownicy uczestniczyli w szkoleniach zawodowych i spotkaniach integracyjnych – razem planowaliśmy naszą przyszłość. W nas wszystkich było wiele obaw, wiele lęków przed zmianą, ale też towarzyszyła nam wielka ekscytacja, bo wszyscy mieliśmy poczucie, że robimy coś dobrego dla siebie i innych. Głos Beaty, naszej obecnej pracownicy brzmiał tak:

Odeszłam z Warsztatów Terapii Zajęciowej, bo po prostu trzeba iść dalej, bo chcę pracować. Nie mogę się doczekać otwarcia naszej kawiarni oraz parzenia w niej pysznej kawy. Mam nadzieję, że jak ten remont się skończy, to ruszymy z kopyta, bo musimy być najlepsi, wtedy ludzie będą do nas walić drzwiami i oknami. – Zrealizujmy to, ok! Proszę was tylko o wsparcie w pracy w naszej Dobrej Kawiarni.

Fyrtel: Jakich smakołyków możemy spodziewać się w Dobrej? Co serwujecie? Z czego jesteście specjalnie dumni?

Nasza kuchnia to dobre i proste smaki oparte na lokalnych i sezonowych produktach. U nas zjecie tradycyjnie i zdrowo. Mamy propozycje dla wegan, wegetarian, osób unikających glutenu i diabetyków. Serwujemy śniadania, lunche i desery. Naszym specjałem jest miodek majowy, który warzymy sami z kwiatów mniszka lekarskiego, a dodajemy go do lemoniady, herbaty i naparu imbirowego. Stawiamy na dobrą kawę, którą również można u nas własnoręcznie wypalić.

Dostaniecie też u nas dobre chleby na zakwasie i/lub drożdżach: razowe żytnie, razowe pszenne i pszenno-żytnie, a niebawem bezglutenowe na zakwasie ryżowym. Na naszym chlebie robimy tosty, które są naszą wizytówką.

Zamówienia przyjmujemy przy barze, a każdy gość otrzymuje symbol swojego zamówienia, z którym wędruje do wybranego stolika. Piktogramy oznaczające stoliki to powszechnie uznane symbole szczęścia.

Można u nas nabyć rękodzieło i przetwory wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Zorganizujemy w naszym lokalu imprezy dla was i waszych bliskich, przyjaciół, znajomych, ale oferujemy również catering zewnętrzny w miejscu przez was wskazanym.

Fyrtel: Skąd pomysł na ul. Nowowiejskiego? Czy był to świadomy wybór? Czy raczej lokalizacja sama Was znalazła?

Lokalu szukaliśmy długo i był to bardzo świadomy wybór. Szukaliśmy miejsca, które będzie miało atrakcyjną lokalizację i będzie bez barier architektonicznych – to był priorytet. Miejscem na Nowowiejskiego 15 zachwyciliśmy się od początku, oglądając przez okna wnętrze, które naszym zdaniem byłoby doskonałe na kawiarnie, gdzie niepowtarzalny klimat tworzyły już żeliwne kolumny. Wreszcie, po wielu perypetiach udało nam się uzyskać ten lokal, który gruntownie wyremontowaliśmy i przystosowaliśmy pod gastronomię.

Fyrtel: Za co kochacie poznańskie Stare Miasto?

Stare Miasto kochamy za ludzi- za naszych gości, którzy są naszymi sąsiadami – mieszkają w pobliżu lub pracują i chętnie nas odwiedzają, rozmawiają z nami i razem z nami tworzą Dobrą Kawiarnię.

P1040243

P1040255

P1040264

P1040269

P1040271

P1040273

P1040274

P1040275

 

]]>
Deca http://fyrtel.org/deca/ Tue, 27 Oct 2015 08:49:29 +0000 http://fyrtel.org/?p=1759 Branża: Wystrój wnętrz
Adres: ul. Św. Wojciech 25/1
Rok powstania: 2014
WWW: Deca
Facebook: Deca

Ul. Św. Wojciech to jedno z naszych ulubionych miejsc w Poznaniu. Nieco zapomniane, a jednak przyciągające coraz to ciekawszymi usługami. Jedną z nich jest Deca, mały lokal wypełniony materiałami, poduszkami i meblami. Miejsce nowe, ale oparte na rodzinnej tradycji ze Szczecina.

deca4

Fyrtel: Korzenie „Deca” tkwią w Szczecinie. Opowiedz, jak trafiłyście do Poznania i jaka jest Wasza historia?

Sklep Deca założyli jeszcze moi rodzice na początku lat 90. w Szczecinie. W pewnym momencie stanęłyśmy wraz z siostrą przed trudną decyzją, czy chcemy przejąć sklep i porzucić dotychczasowe zajęcia. Mimo, iż asortyment i wygląd sklepu „straszył” jeszcze estetyką wczesnych lat ’90, postanowiłyśmy zaryzykować i przejąć „rodzinny biznes”. Zaczęłyśmy od zmiany logo, same wykonałyśmy remont, aż w końcu sprowadziłyśmy tkaniny z najróżniejszych zakątków tekstylnego świata.

I tak, przez 5 lat budowałyśmy „nową” DECĘ. W międzyczasie ukończyłam Architekturę Wnętrz i rozpoczęłam studia Historii Sztuki w Poznaniu. Tym sposobem kilka lat upłynęło mi na podróżach między pracą, a studiami w dwóch miastach. Poznań zauroczył mnie jednak na tyle, że postanowiłam tu zostać na stałe i tak powstał pomysł otworzenia filii. Zupełnym przypadkiem trafiłam na piękny mały lokal na ul. Św. Wojciech, całe wzgórze oczarowało mnie na tyle, że od razu pomyślałam, że „to TO”. I tak w listopadzie 2014 roku odbyło się huczne otwarcie Deca Poznań.

deca3

Fyrtel: Waszą specjalnością jest tchnienie drugiego życia w stare meble. Jak to robicie? 

Współpracujemy z całym zespołem świetnych specjalistów – tapicerem, stolarzem i krawcową, którzy pomagają nam realizować nasze najśmielsze pomysły. Jednak wszystko zawsze rozpoczyna się od starego mebla. Fotele wynajdujemy na pchlich targach, aukcjach internetowych. Część z nich oddają nam sami klienci, którym mimo wszystko żal wyrzucić meble, z którymi wiąże się tyle wspomnień. Część z nich postanawia, jednak dać drugą szansę fotelom ze strychu, czy piwnicy i tak trafiają do nas.

Kolejny krok jest najlepszą częścią naszej pracy – nazywamy go „burzą mózgu”. Wyciągamy próbnik za próbnikiem, przykładając tkaniny do siebie, dyskutujemy, w którym kierunku pójść – może tym razem bardziej w błękity, czy kwiaty łączymy z kratką, czy z pepitką… w takich momentach myślę, że mamy naprawdę fajną pracę!

deca1

Fyrtel: Co dalej?

Następnie taki fotel trafia do naszego tapicera i stolarza, którzy szlifują ramę, a jeśli potrzeba wzmacniają ją i zabezpieczają lakierem w wybranym kolorze. Później wymieniają wszystkie gąbki, sprężyny, pasy parciane, aby w końcu położyć nowe tkaniny.  Wisienką na torcie jest nadanie imienia – ponieważ każdy fotel wychodzący z naszych pracowni  jest wyjątkowy i niepowtarzalny, musi otrzymać równie oryginalną nazwę. I tak w naszej kolekcji pojawiły się już trojaczki w nadmorskim stylu „Mewa, Bosman i Bałtyk”, a najnowsze to kraciasty „Bonifacy” i zakopiański „Giewont”.

deca5

Fyrtel: Starej formie nadajecie nowy styl. Jak patrzą na Wasze meble ludzie starsi, a jak młodzi?  

To bardzo ciekawe pytanie! Ludzie starsi dzielą się na tych, którzy raczej sceptycznie podchodzą do naszych mebli, mówiąc że „owszem, bardziej kolorowe niż pamiętają ale oni podziękują, bo już na takich meblach się nasiedzieli”. Rodowód polityczny naszych foteli bywa więc dla niektórych problemem. Natomiast druga grupa utożsamia je z czasami młodości. Prezentując nasze realizację, często mamy przyjemność usłyszeć wspaniałe historie, a twarze opowiadających wtedy wręcz promienieją.

Trzecia grupa, to dzisiejsi 40/30 –latkowie, które te produktu utożsamiają z dzieciństwem. Ich sentyment jest do tych projektów ogromny. Ostatnią grupą są młodzi ludzie, którzy albo nie pamiętają PRL, albo urodzili się już po ‘89. Oni potrafią spojrzeć na te meble bardzo obiektywnie, doceniają ich dobry design i traktując już jako antyki, w które warto inwestować.

deca2

Fyrtel: Czym oprócz odnawiania zajmujecie się w ramach „Deca”?

Deca to przede wszystkim tkanina – zarówno ta meblowa, jak i dekoracyjna. Podejmiemy się więc każdego zadania, które wiąże się z nią we wnętrzu.  Można współpracować z nami na kilka sposobów. Można kupić u nas samą tkaninę, można kupić tkaninę i zamówić usługę renowacji – stolarskiej lub tapicerskiej lub kupić gotowy produkt- fotel odrestaurowany według naszego pomysł, czy kolorową poduszkę, które prezentujemy na naszej stronie.  Natomiast nasza krawcowa uszyje dosłownie wszystko: zasłony, firany, rolety, poduszki, kapy, pokrowce, sukienki na meble i każdy inny pomysł, który wpadnie nam do głowy.

deca7

Fyrtel: Działacie na ul. Św. Wojciech. Dlaczego właśnie tam?

Tak jak wspominałam, na Św. Wojciecha trafiłyśmy zupełnym przypadkiem. Bardzo chciałam przenieść się do Poznania ale to oznaczałoby, zrezygnowanie z prowadzenia DECY w Szczecinie. I wtedy, dosłownie jak na życzenie, trafiło mi się rozwiązanie. Podczas jednego ze spacerów w kierunku Cytadeli, jak zwykle nie ominęłam tej malowniczej uliczki. Jednak tym, razem w przepięknej małej witrynie wisiało ogłoszenie, że lokal jest na sprzedaż. W jednej chwili w mojej głowie pojawił się pomysł na filię w Poznaniu i to właśnie w tym miejscu.  Szybko zrobiłam naradę rodzinna I postanowiliśmy, że to świetna szansa i nie możemy z niej nie skorzystać. Tak powstała DECA Poznań.

deca8

Fyrtel: Co lubicie, a czego nienawidzicie w poznańskim centrum?

Właśnie o dziwo najciekawsze i najfajniejsze rzeczy dzieją się nie w ścisłym centrum Poznania. Rewelacyjną inicjatywą jest nowe życie Zakładów Graficznych na Jeżycach, gdzie ostatnio odbył się Pchli Targ i w ogóle całe Jeżyce przeżywają swój renesans, z ul. Kościelną na czele. Zapomniane miejsca jak Śródka, czy Św. Wojciech – niby tak blisko Centrum ale niewiele osób je kojarzy – przyciągają coraz więcej młodych ludzi.

Nienawidzę wiecznych remontów i pozamykanych newralgicznych punktów komunikacyjnych przez wiele lat. Ale jeszcze bardziej denerwuje mnie, że niesamowite miejsca „leżą odłogiem” i nic specjalnego się w nich nie dzieje. Jak np. Stara Rzeźnia (oprócz weekendowych bazarków i od czasu do czasu imprez), Stara Rozlewnia Spirytusu ( piękny budynek w sam raz na Muzeum Sztuki Współczesnej, którego tak brakuje w Poznaniu).

]]>
A&A Moda Włoska http://fyrtel.org/aa-moda-wloska/ Sat, 03 Oct 2015 06:11:34 +0000 http://fyrtel.org/?p=1737 Branża: Odzieżowa
Adres: ul. Garbary 44
Rok powstania: 2015
Facebook: A&A Moda Włoska

Garbary to jedna z tych ulic w centrum Poznania, które posiadają ogromny, a jednak nie do końca wykorzystany potencjał handlowy. Ruchliwa pod względem samochodowym, odwrócona plecami do pieszych, dzielnie walczy o to by tętnić życiem. Pewnie już dawno skończyłaby jak Św. Marcin czy Głogowska, gdyby nie takie sklepy jak ten. Małe sklepiki tworzone z pasją i przywiązaniem do miejsca, nadają charakteru Garbarom. A&A Moda Włoska, prowadzony przez panią Anitę Brdys jest na pewno jednym z nich.

2

Fyrtel: Skąd pomysł na założenie sklepu z odzieżą w centrum Poznania?

Anita Brdys: Od małego dziecka marzyłam o swoim sklepie odzieżowym. Zawsze chciałam mieć sklep urządzony  w moim guście i stylu. Nie chciałam i nie szukałam lokali w galeriach, ponieważ chciałam stworzyć sklep dla indywidualnego klienta. Po rozmowach z ludźmi i znajomymi postanowiłam otworzyć sklep na Garbarach i nie żałuję tego miejsca. Pracuje mi się tutaj bardzo dobrze.

1

Fyrtel: Dlaczego wybrała Pani właśnie Garbary? To ulica z pewnością o dużym potencjale, ale jednak nie kojarząca się handlowo.

AB: Pomysł na sklep w tym miejscu pojawił się z małej wygody, a przede wszystkim z dobrej lokalizacji. Sklep znajduję się w centrum Garbar, zaledwie 5 min od rynku Bernardyńskiego, 15 min od Starego Rynku i nie daleko od przystańsków tranwajowych i autobusowych. Co więcej, w pobliżu nie znajdują się centra handlowe tylko fajnie prosperujace sklepiki.

3

Fyrtel: Proszę powiedzieć coś o swojej ofercie? Dla kogo jest ona skierowana?

AB: W naszym sklepie można znaleźć rzeczy, które są wysokiej jakości i w dobrych cenach. Nasza oferta skierowana jest do ludzi młody lubiących ubrać się modnie, stylowo, a zarazem z praktycznym sposobem podejściem do mody codziennej, nie tracąc przy tym nuty włoskiej elegancji. Oferujemy kolekcje zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

4

Fyrtel: Jakimi markami mogą się Państwo pochwalić? 

AB: W sklepie oferujemy dwie włoskie marki Imperial oraz Please. Marka Imperial nadaje unikalny charakter, który jest dostępny zarówno dla kolekcji damskiej, jak i męskiej. Natomiast Please to wygoda i luz dla mlodzieży.

5

Fyrtel:  Wróćmy do miasta. Za co lubi Pani poznańskie śródmieście, a co jest w nim denerwującego?  

AB: Lubię poznańskie śródmieście za klimat oraz charakter, zarówno w dzień, jak i wieczorem. Cenię centrum Poznania za piękne kamienice i jego uliczki, a także nowe i stare kafejki oraz sklepy. Denerwujące  jest natomiast to, że wszedzie jest obowiązuje strefa płatnego parkowania i bardzo ciężko zaparkować w centrum samochodem. Szkoda również zaniedbanych ulic, bo właśnie tutaj powinien rozwijać się handel.

 6

]]>
7cm Poznańska Szkoła Konstrukcji Ubioru http://fyrtel.org/7cm-poznanska-szkola-konstrukcji-ubioru/ Tue, 01 Sep 2015 09:29:05 +0000 http://fyrtel.org/?p=1722 7cm_4

Branża: Odzieżowa
Adres: ul. Kwiatowa 14/7
Rok powstania: 2015
Kontakt: biuro@7cm.szkola.pl 
WWW: 7cm Poznańska Szkoła Konstrukcji Ubioru
Facebook: 7cm Poznańska Szkoła Konstrukcji Ubioru

Konstruktor odzieży to z pewnością niełatwy zawód. 7cm Poznańska Szkoła Konstrukcji Ubioru powstała by pomóc wszystkim zainteresowanym tematem tworzenia ubrań w udoskonalaniu własnych umiejętności. Lepszego miejsca na naukę konstruowania odzieży w Poznaniu nie znajdziecie!

7cm_2

Fyrtel: Konstrukcja ubioru. Brzmi bardzo technicznie. Czym dokładnie się zajmujecie?

Anna Joniak: Mówiąc najprościej, zajmujemy się przenoszeniem na papier wizji projektanta, w taki sposób, aby krawiec z przygotowanych przez nas form-szablonów mógł uszyć kompletną odzież – wygodną, dopasowaną do proporcji ciała i bieżącej mody. Konstruktor to ktoś, kto w łańcuchu produkcyjnym odzieży stoi pomiędzy projektantem a krawcem. Ktoś kto uzmysłowia projektantowi czy jego projekt da się zrealizować i jak go ewentualnie zmienić, by krawiec mógł uszyć go zgodnie ze sztuką krawiecką.

7cm_3

Fyrtel:  Skąd pomysł, by stworzyć tego typu szkołę?

AJ: Z pogłębiającego się braku profesjonalistów w tej dziedzinie, oraz ambicji, aby wykształcić dobrych konstruktorów odzieży podążających za trendami współczesnej mody. Otrzymywałyśmy pytania o możliwość nauki konstrukcji zarówno od studentów przedmiotów, które wykładamy na uczelniach wyższych, a także od osób związanych z branżą mody.

Dziś trudno znaleźć miejsca, gdzie można nauczyć się konstrukcji odzieży. Przez ostatnie lata ten zawód nie był popularny, szkoły odzieżowe przestały prawie istnieć. Na rynku brakuje krawców, technologów, konstruktorów. A konstruktorem nie może być każdy – trzeba mieć w sobie to coś, czyli umiejętność łączenia wyobraźni przestrzennej i matematycznego myślenia ze zmysłem estetyki oraz łatwość połączenia tego z myślami plastycznymi projektantów.

7cm_1

Dostajemy wiele pytań od różnych firm odzieżowych skąd zdobyć takiego specjalistę – pracodawcy czekają wręcz na naszych absolwentów, a potencjał naszej szkoły dostrzegają również inne firmy np. Strima, która pomogła nam w wyposażeniu pracowni w maszyny profesjonalne i domowe, a także specjalny program komputerowy AUDACES do nauki konstrukcji odzieży, dzięki któremu możemy prowadzić kursy i szkolić profesjonalistów.

Fyrtel: Jak obecnie wygląda sytuacja tworzenia autorskiej odzieży? Czy jest to zjawisko, którym ludzie ponownie zaczynają się interesować?

AJ: Tak, zdecydowanie. Powstaje sporo szkół o kierunku projektowym. Ich absolwenci mocno angażują się w stworzenie własnych marek odzieży – innej, autorskiej, wyjątkowej. Dotyczy to również osób, których moda jest wielką pasją, a ich marzeniem jest stworzenie własnej marki – takich małych firm powstaje bardzo wiele.

Ludzie odchodzą od zakupów w sieciówkach, chcą ubierać się indywidualnie, szukają rzeczy niepowtarzalnych, a takie możliwości daje polska, autorska moda. Naszym udziałem w rozwoju polskiej mody jest pomoc, aby te projekty były dobrze dopracowane w kroju, dobrze leżały i były wygodne.

7cm_6

Fyrtel: Znajdujecie się w centrum Poznania, przy ul. Kwiatowej. Jak ważna jest dla Was lokalizacja? 

AJ: Pragniemy stworzyć szkołę dostępną dla wszystkich, również dla osób spoza Poznania.  Dobra komunikacja szkoły z dworcem PKP i dworcem autobusowym była dla nas priorytetem. Zajęcia odbywają się również w weekend, dlatego centrum Poznania jest dla nas bardzo istotne, bo łatwo do nas dotrzeć również w dni wolne od pracy.

Oprócz lokalizacji ważnym elementem jest wyposażenie, wielkość i dobór lokalu pod względem funkcjonalności – wyższe piętro kamienicy daje więcej światła, jasne doświetlone dużymi oknami pomieszczenia stwarzają niepowtarzalny domowy klimat, w którym zarówno my i osoby uczestniczące w kursach, możemy poczuć się po prostu dobrze. Lokalizacja w kamienicy powoduje, że słowo „szkoła” zamienia się w słowo „pracownia”, gdzie nauka i doskonalenie warsztatu pracy nie wiąże się z ocenianiem.

7cm_7

Fyrtel: W swojej ofercie macie kursy dla dorosłych i dzieci oraz dla profesjonalistów i hobbystów. Kogo łatwiej szkolić w zakresie tworzenia odzieży – dziecko czy profesjonalistę? 

AJ: Trudno wskazać kogo trudniej nauczyć – zarówno dzieci jak i dorośli to wymagający odbiorcy, nastawieni na inny sposób i rodzaj nauki. Dorośli – oczekują profesjonalnej nastawionej na konkretne wyniki nauki, dzieci uczą się poprzez dobrą zabawę, co nie znaczy, że nie są wymagające – szybko czerpią wiedzę i tego oczekują od swoich nauczycieli.

7cm_8

Nastawiamy się jednak głównie na szkolenie profesjonalistów, ponieważ jest ich duży brak na rynku, a pracując w firmach odzieżowych, wiemy jak trudno jest znaleźć dobrego konstruktora. Prowadząc zajęcia dla młodzieży i dzieci, chcemy zaszczepić w nich pasję. Do nauki zawodu konstruktora trzeba dużo czasu i pracy, który chcemy poświęcić wszystkim, którzy myślą o tym, aby kształcić lub rozwijać się w tym zawodzie.

7cm_5

]]>
Concept 21 http://fyrtel.org/concept-21/ Mon, 18 May 2015 09:29:57 +0000 http://fyrtel.org/?p=1682 c

Branża: Odzieżowa
Adres: ul. Wielka 21
Rok powstania: 2014
Kontakt: concept21store@gmail.com
WWW: Concept 21
Facebook: Concept 21

Concept 21 to estetyczna perełka w centrum Poznania. Sklep z odzieżą, jakich na Starym Mieście potrzeba jak najwięcej. Elegancki, stworzony z konkretnym pomysłem, zapraszający do środka. Panie znajdą w nimi wyszukane, ekskluzywne ubrania od niezależnych projektantów, a także włoskie perfumy, organiczne kosmetyki oraz sporo ciekawych akcesoriów.

concept21.1

Fyrtel: „Niegdyś ulica Wielka była ulicą handlową – miejscem, gdzie otwierano eleganckie sklepy z modą, a w kamienicy Otto Sterna pod numerem 21 działał duży dom handlowy.” Skąd pomysł, by starać się przywrócić ul. Wielkiej charakter handlowy? Nie byłoby łatwiej otworzyć sklep w centrum handlowym?

C21: Pomysł na otwarcie Concept 21 przy ulicy Wielkiej 21 narodził się z obserwacji najpiękniejszych miast w Europie – bez wyjątku, w każdym z nich rejony Starego Miasta to miejsca pełne restauracji, kawiarni, butików, sklepów z autorską i ekskluzywną modą, które podążają za światowymi trendami i oferują oprócz najnowszych kolekcji projektnatów, również lokalny design czy modę. To miejsca, które dają zarówno mieszkańcom jak i turystom, możliwość spędzenia czasu bez względu na cel – czy są to zakupy czy pójście do restauracji.

concept21.3

W taki sposób ożywia się starówka i tak powstają ulice handlowe, których w Polsce brakuje – to przyjemne móc zrobić zakupy w otoczeniu starych budynków i kamienic, obcować z historią miasta i utożsamiać się z nim nie tylko w niedzielę czy święta. Poznań jest na tyle pięknym, starym miastem, że szkoda nie spotykać się z jego historyczną zabudową, każdorazowo wędrując ślepo do centrum handlowego. A centrów handlowych nie lubię. Są przewidywalne i nudne, i w każdym z nich jest dokładnie to samo.

concept21.2

Fyrtel: Wierzą Państwo, że za kilka lat Stary Rynek i jego okolice staną się na nowo miejscem handlu i usług?

Marzymy o tym. Tak powinno być! Wierzę, że takimi miejscami jak nasze, uda się powoli zachęcić przedsiębiorców do korzystania z uroków pięknych ulic i lokali, a mieszkańców i turystów do spędzania tu czasu, również tego przeznaczonego na zakupy. Ponieważ sprowadzam ekskluzywne marki włoskich projektantów, do tej pory niedostępne w Polsce, zależało mi, aby Concept 21 był kameralnym miejscem, bez splendoru reflektorów i świateł, ale za to z klasą, w dobrym guście – a to gwarantuje lokalizacja na Starym Mieście i lokal w kamienicy. Wierzę, że docenią to moje klientki.

concept21.5

Fyrtel: Co lubią Państwo najbardziej w Starym Rynku i jego okolicach?

Niestety pierwsza odpowiedź jaka przychodzi mi do głowy jest ta, że Stary Rynek jest mocno zaniedbany i łatwiej wymienić mi to czego w nim nie lubię. Jednak po chwili odpowiedź nasuwa się sama – to przede wszystkim architektura. Najbardziej lubię Poznańską Farę. Barokowe wnętrze kościoła jest tajemnicze i mistyczne.

concept21.6

Fyrtel: Jakimi markami mogą się Państwo pochwalić w Concept 21?

W Concept 21 dostępne są najnowsze kolekcje włoskich projektantów: No21, Stella Jean, Coliac, biżuteria Ca&Lou, a także perfumy Meo Fusciuni i angielskie, nautralne kosmetyki ILA. Kolekcje sprowadzamy bezpośrednio z showroomów projektantów w Mediolanie i Paryżu. To co pojawia się w Concept 21 to mój świadomy wybór. Sama korzystam z tych marek. Uwielbiam styl ubrań które sprzedaję, perfumy Meo Fusciuni, a kosmetyki ILA stosuję od kilku lat. Wszystkie ubrania to najbardziej „gorące” modele w świecie mody, które pojawiają się w światowej prasie modowej i które noszą np. znakomite aktorki. Ponieważ Concept 21 to miejsce o szerszym znaczeniu, można kupić tu również produkty polskich projektantów – biżuterię, grafikę, porcelanę.

c9

Fyrtel: Skąd pojawiło się u Państwa zamiłowanie do mody?

Zamiłowanie do mody jest dla nas naturalne – przez lata mieliśmy możliwość obcowania z wysoką modą, uczestniczyliśmy w wielu pokazach w Paryżu czy Mediolanie. Śledzimy najnowsze projekty, obserwujemy nowe talenty, wyszukujemy marki, które oferują nowe świeże spojrzenie na ubiór, jakość, podejście do tkaniny. Czytamy zagraniczne wydania VOUGE i innych magazynów o modzie, wiemy co się teraz nosi i co będzie obowiązywało w następnych sezonach.

concept21.8

Ubrania Stelli Jean, które mamy w Concept 21 to fuzja etnicznych wzorów i dziedzictwa włoskiego krawiectwa, projekty No21 stworzone przez Alessandro Dell’Acqua udowadniają, że kobiecość w modzie może być subtelna, a także stanowcza, buty Coliac łączą splendor biżuterii z wygodą prostego obuwia. Wygląd jest infromacją o nas samych, a ubiór jest sposobem wyrażania siebie. Moda to część kultury – traktujemy projektantów jak artystów.

concept21.7

Fyrtel: Concept 21 za 21 lat będzie…

Nie wybiegamy tak daleko w przyszłość. Mamy nadzieję, że przede wszystkim zmieni się otoczenie Concept 21, czyli Stare Miasto – że za 21 lat będzie dorównywało temu np. w Antwerpii.

]]>
Studio Fit-Dance http://fyrtel.org/studio-fit-dance/ Wed, 18 Mar 2015 12:36:54 +0000 http://fyrtel.org/?p=1658 studio1

Branża: Sport
Adres: ul. Św. Wojciech 28
Rok powstania: 2014
Kontakt: biuro@studiofitdance.pl
WWW: Studio Fit-Dance
Facebook: Studio Fit-Dance

Dominika i Justyna to dwie dziewczyny, dla których ruch jest życiem. To on sprawił, iż w dwójkę postanowiły otworzyć studio fitness w samym centrum Poznania. Nie pozostaje Wam więc nic innego, jak po lekturze wybrać się do Studio Fit-Dance rozruszać kości i mięśnie.

DSC00919

Fyrtel: Czy życie jest rzeczywiście ruchem, jak mówił Arystoteles?

Dominika: Tak, nie wyobrażam sobie by mogło być inaczej. Co by się stało gdyby nagle świat stanął w miejscu? Nie było by postępu, rozwoju, pór roku, dojrzałych owoców, a wreszcie nas samych. Stagnacja to nuda, a my nie lubimy się nudzić.

DSC01038

Fyrtel: Dlaczego ruch w naszym życiu jest tak ważny?

Justyna: Ruch jest bardzo ważnym czynnikiem w naszym życiu, gdyż daje wiele pozytywnych emocji. Pozwala zmierzyć się z szarą rzeczywistością dnia codziennego. Przychodząc na zajęcia ruchowe, skupiając się na własnym ciele i przyjemności płynącej ze słuchania muzyki oraz wykonywania często trudnych ruchów, możemy choć na chwilę zapomnieć o problemach, pozytywnie się zmęczyć oraz pozbyć złych emocji.

01 - DSC01985-2

Poza sferą duchową, ruch pozwala nam utrzymać piękną sylwetkę, pomaga w przezwyciężeniu wielu chorób oraz ich zapobieganiu. Wiele form ruchowych służy właśnie rehabilitacji uszkodzonych partii ciała.

15 - DSC02819-2

Dzięki ruchowi, życie staje się łatwiejsze, a to dlatego, że podczas zajęć stawiamy sobie poprzeczkę trudności. Im więcej nam się uda zrobić, tym mamy większą satysfakcję, a to z kolei pomaga nam w przezwyciężeniu trudnych chwil w codziennym życiu, prywatnym czy zawodowym.

Ruch pozytywnie uzależnia.

04 - DSC02086-2

Fyrtel: Czy właśnie z potrzeby ruchu założyli Państwo studio fitness?

Dominika: Arystoteles w swej filozofii ruchu założył to co dla nas jako osób, które od najmłodszych lat związane są z aktywnym trybem życia, najważniejsze: że jako osoby niedoskonałe poruszamy się po to, by do doskonałości dążyć. Każdy z nas ma jakieś kompleksy związane z naszą zewnętrzną powłoką, jaką jest ciało i dlatego powinniśmy ćwiczyć, uprawiać różne formy aktywności by być zdrowym i szczęśliwym, by nasze ciało wyglądało tak jak chcemy. Akurat naszą ulubioną formą jest taniec i fitness. Studio powstało właśnie z tych dwóch naszych pasji i dzięki temu praca daje nam radość, którą staramy się zarażać innych. Połączenie przyjemnego z pożytecznym 🙂 Uczęszczałam do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu a następnie do prywatnej szkoły baletowej i tam zaszczepiono we mnie potrzebę ruchu. Próbowałam pracy statycznej, biurowej ale szybko zorientowałam się , że to nie dla mnie.

DSC01069

Justyna: Z moje perspektywy założenie studia wynikało trochę z konieczności. Będąc mamą małych bliźniaków, nie mogłam sobie pozwolić na długie podróże między klubami fitness, musiałam zostawiać dzieci pod opieką niani.Własne Studio, gdzie wszystkie zajęcia prowadzę w jednym miejscu jest dla mnie wielkim ułatwieniem i możliwością robienia tego co kocham, mam na myśli prowadzenie zajęć oraz dzielenia się wiedzą i radością tego zawodu. Przy okazji mogłam zabierać ze sobą swoje dzieci, czyli miałam/mam 3 w 1: praca, pasja i bycie mamą!

11 - DSC02658-2

Fyrtel: Jakie zajęcia oferujecie?

Justyna: W naszym studio jesteśmy bardzo elastyczni. Mamy swoje standardowe zajęcia, które odbywają się prawie codzienne i cieszą się wielką popularnością (Piloxing®, Zumba®) oraz takie, które są wymienne w zależności od zapotrzebowania klientów: pilates, be balance, fit latino, brzucho-pupomania.

Obserwujemy rynek, i jak tylko pojawia się jakiś nowy program, który wydaje nam się interesujący oraz zdrowy dla duszy i ciała, szkolimy się, aby móc to zaproponować naszym klientom.

DSC01012

Posiadamy w ofercie również zajęcia dla dzieci (Zumba Kids®, balet oraz joga rodzinna), ponieważ uważamy, że już od najmłodszych lat powinno sie zaszczepić w dzieciach miłość do muzyki, tańca, ruchu. Może w ten sposób odnajdą swoją pasję i zamiast perzesiadywać godzinami przed telewizorem przyjda aktywnie spędzić czas.

DSC01031

Fyrtel: Rozumiemy, że skierowane one są zarówno do kobiet jak i mężczyzn?

Dominika: Nasza oferta zajęć jest unisex 😉 niestety w Polsce mężczyźni na salach fitness to ciągle rzadki widok, a szkoda. Panom bardziej odpowiadają ćwiczenia siłowe, ale nie wiedzą co tracą. Zajęcia grupowe mają wiele zalet, których próżno szukać w treningu indywidualnym. Przede wszystkim kluczowym słowem jest motywacja, ludzie w grupie nakręcają się do działania, czasem jest ciężko, pot płynie strumieniami, ale gdy widzimy, że osoba ćwicząca obok nas zmaga się z tym samym, zaciska żeby i się nie poddaje, to myślimy sobie- ja też dam radę! Poza tym możemy poznać ludzi, których łączy podobny styl życia.

DSC00932

Fyrtel: Skąd pomysł, by założyć studio fitness w samym centrum Poznania?

Justyna: Pomysł na studio w centrum miasta pojawił się trochę z wygody, trochę z koniecznosci, ale przede wszystkim, z powodu dobrej lokalizacji. Studio znajduje się w samym centrum Poznania, 5 min. od przystanków tramwajowych oraz autobusowych, a dodatkowym atutem jest brak problemów z parkowaniem. W okolicy znajdują się akademiki, uczelnie, firmy oraz dużo apartamentów. Z doświadczenia wiem, że takie studio blisko miejsca pracy lub w połowie drogi do domu jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Często jak już wejdziemy po pracy do domu, nie chce nam sie już z niego wychodzić, a tak w drodze powrotnej do domu możemy wskoczyc “na chwilke” na zajęcia. Oczywiście, jest spora grupa klientow która przyjeżdża z daleka, np. z Tarnowa Podgórnego, tylko dlatego że odpowiada im atmosfera studia lub oferta zajęc. To jest kolejny powód dlaczego miejsce znajduje się w centrum – jego charakter. Zawsze kochałam wnętrza magazynowe, duże przestrzenie, z wysokimi sufitami i właśnie takie miejsce udało mi sie znaleźć . Cała okolica Wzgórza św. Wojciecha, Cytadeli oraz brzegu Warty, przechodzi niesamowitą metamorfozę. To miejsce zaczyna tętnić życiem!

DSC00974

Dominika: Na ul. Św. Wojciech mieszkałam 25 lat i jak Justyna opowiedziała mi, że tam właśnie otworzyła Studio byłam pod wrażeniem, że tam w ogóle jest taki lokal. Później gdy połączyłyśmy siły i postanowiłyśmy współpracować to nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że to jest przeznaczenie. Coś magicznego jest w tym miejscu, które mimo że znajduje się w samym centrum miasta, to jednak ujmuje ciszą i spokojem.

DSC01073

DSC00945

DSC01020

DSC00885

]]>
inDe Projekt http://fyrtel.org/inde-projekt/ Fri, 02 Jan 2015 13:15:17 +0000 http://fyrtel.org/?p=1639 10

Branża: Projektowanie
Adres: ul. Wielka 21
Rok powstania: 2011
Godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela: 10.00-23.00
Kontakt: biuro@indeprojekt.pl
WWW: inDe Projekt
Facebook: inDe Projekt

inDe Projekt to duet projektancki, który pochwalić może się m.in. realizacją nowego wystroju księgarni Arsenał na Starym Rynku. Ich biuro znajduje się w samym centrum Poznania przy ul. Wielkiej 21. Poczytajcie co o swojej pracy mówią Joanna i Marina.

4

Fyrtel: inDe Projekt to …

J.S. & M.S.: Joanna Sztorch Wysocka i Marina Suchorska, a na poważnie… pasja projektowania, niekonwencjonalne myślenie i indywidualne podejście do tematów. Zajmujemy się głównie projektowaniem wnętrz mieszkalnych, biurowych oraz użyteczności publicznej. Każde nowe wnętrze to dla nas wyzwanie projektowe, do którego podchodzimy indywidualnie .

6

Fyrtel: Skąd pomysł na założenie własnego biura projektowego?

J.S. & M.S.: Współpracę zaczęłyśmy w poprzedniej pracowni projektowej i po 2 latach potrzeba wpływu na własną prace i chęci rozwoju sprawiła,że powstała pracownia inDe projekt. W sierpniu minął nam pierwszy rok w nowym miejscu – wciąż się rozwijamy i udoskonalamy naszą pracę z klientem . Prowadzenie własnego biura to spore wyzwanie projektowe i organizacyjne, jest to kolejne poszerzenie własnych horyzontów.

3

Fyrtel: Wasze biuro znajduje się przy ul. Wielkiej. Dlaczego wybrałyście lokalizację w centrum Poznania?

J.S. & M.S.: Centrum to serce miasta, a z kamienicą przy Wielkiej moje losy splotły się od I roku studiów, ponieważ tutaj, w Piwnicy 21 odbywały się wykłady i ćwiczenia Wydziału Architektury, później kilkukrotnie wykonywałam tu sesje zdjęciowe, więc gdy nadarzyła się okazja aby tu pracować nie mogłam się oprzeć.
W centrum miasta mieszają się historia i współczesność, to wyjątkowe połączenie jest wspaniałym źródłem inspiracji i pomysłów, także niesamowitą atmosferą do kreatywnej pracy.

8

Fyrtel: Wśród zrealizowanych projektów macie nową siedzibę Księgarni Arsenał. Spore wyzwanie?

J.S. & M.S.: Arsenał, kultowa księgarnia w Poznaniu, zmieniała swoją lokalizacje po 20 latach. Stworzenie nowego miejsca, które przekona do siebie Poznaniaków było sporym wyzwaniem.

Projekt był dla nas przede wszystkim bardzo ciekawy. Chciałyśmy aby wnętrze księgarni było magiczne i niepowtarzalne, aby mocno wrosło w klimat Starego Rynku i Poznania. Zastane wnętrze determinowało niektóre rozwiązania projektowe. Pierwsza część lokalu objęta jest opieką konserwatorską i zmiany w jej wyglądzie również wymagały uzgodnień z Konserwatorem Miasta Poznania. W to wnętrze włożone jest też dużo emocji i wspomnień. Kiedyś znajdował się tam zakład fotograficzny i nawiązałyśmy do tego przez zdjęcie dawnego Poznania. Na słupach wyklejone są , otrzymane od jednego z pracowników Księgarni, gazety z początku XIX w. z artykułami dotyczącymi naszego regionu. Właściciele również byli bardzo zaangażowani w projekt.

2

Fyrtel: Czym jest dla Was w ogóle projektowanie?

Projektowanie to wyzwanie – można je porównać do łamigłówki połączonej z własną kreacją. To ciągła zmienna, nowości, odkrywanie nieszablonowych rozwiązań, materiałów ale także praca z drugim człowiekiem i odpowiedzenie na jego potrzeby. Zależy nam aby ludzie dobrze czuli się w zaprojektowanych przez nas wnętrzach.

7

1

]]>
Cocorico http://fyrtel.org/cocorico/ Sun, 14 Dec 2014 17:38:32 +0000 http://fyrtel.org/?p=1602 DSC08642

Branża: Gastronomia
Adres: ul. Świętosławska 9
Rok powstania: 1999
Godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela: 10.00-23.00
Kontakt: restaurant@cocorico.pl
WWW: Cocorico
Facebook: Cocorico

Cocorico to restauracja i kawiarnia, która na stałe zadomowiła się na mapie Poznania. Klimatyczne wnętrza, magiczny ogródek oraz świetna kuchnia, sprawiają iż wizyta w Cocorico powinna stać się obowiązkowym punktem podczas odwiedzin Starego Rynku.

DSC01820

Fyrtel: Cocorico kończy w tym roku (2014) już 15 urodziny!

Cocorico: To prawda. Otworzyliśmy Cocorico w 1999 roku, kiedy wokół Starego Rynku kawiarnie można było policzyć na palcach jednej dłoni. Od tego czasu wiele się zmieniło.

DSC02039

DSC02119

Fyrtel: Na dobre, czy na złe?

Cocorico: To zależy. Z jednej strony Poznań odwiedza coraz więcej turystów spoza Poznania i Polski, co przekłada się pozytywnie na biznesy gastronomiczne w centrum Poznania. Z drugiej strony natomiast, przez ostatnie lata mamy do czynienia ze stopniową, a dla wielu zabójczą zmianą charakteru Starego Rynku i jego okolic. Z miejsca przyjaznego i otwartego na wszystkich odwiedzających, nasze centrum zmieniło się w zagłębie klubów go-go i szemranych dyskotek. Jest też znacznie niebezpieczniej i brudniej niż niegdyś. Nie ma jednak co narzekać, tylko trzeba robić swoje i wspierać się nawzajem, w gronie tych przedsiębiorców, którzy reprezentują wysoki poziom.

DSC01987

DSC08182

Fyrtel: Cocorico znane jest z chyba jedynego w swoim rodzaju zielonego ogródka, który znajduje się w dawnym podwórzu kamienicy.

Cocorico: Chcieliśmy by nasz ogródek był miejscem magicznym i oryginalnym. Myślę, że udało się to przede wszystkim poprzez „zielony dach”, który znajduje się nad głowami gości. Podwórze kamienicy wraz z bujną roślinnością stwarzają też specyficzny mikroklimat, który sprawia, iż w letnie upały jest u nas niezwykle przyjemnie.

DSC08527

DSC02199

Fyrtel: Państwa restauracja i kawiarnia to biznes rodzinny? 

Cocorico: Z pewnością! Cocorico od początku istnienia prowadzone jest w gronie rodzinnym. Oczywiście, przez te 15 lat w nasz biznes zaangażowanych było też mnóstwo świetnych ludzi spoza najbliższego grona. Nie sposób jednak wszystkich tu wymienić. Niemniej, za całe ich zaangażowanie bardzo im dziękujemy!

DSC08499

DSC02057

Fyrtel: Skąd wzięła się nazwa Cocorico?

Cocorico: Ponieważ jedna z naszych sal przypomina klasyczną francuską kawiarnię, to właśnie kogut został naszym symbolem. Od koguta do Cocorico była już prosta droga.

DSC01998

DSC02097

Fyrtel: Przez lata Cocorico kojarzyło się z kawiarnią. Od 2009 prowadzą Państwo również restaurację.

Cocorico: Tak, od ponad 5 lat jesteśmy nie tylko kawiarnią, ale także restauracją. Otworzyliśmy drugą salę i poszerzyliśmy nasze menu o dania typowo obiadowe. Staramy się łączyć tradycyjną polską kuchnię z międzynarodową kuchnią nowoczesną. Organizujemy też sporo imprez okolicznościowych, takich jak wesela, komunie, spotkania biznesowe. Staramy się urozmaicać naszą ofertę codziennymi lunchami oraz różnego rodzaju ciastami naszego wypieku.

DSC02393

Fyrtel: Stałym gościem Państwa lokalu była m.in. pani Krystyna Feldman, znana poznańska aktorka.

Cocorico: To prawda. Pani Feldman przychodziła do nas bardzo często. Miała swoje ulubione miejsce w ogródku, które jeszcze za jej życia zostało specjalnie oznaczone. Miejsca innych stałych klientów są przez nas oznaczane specjalnymi plakietkami. To forma podziękowania za przywiązanie do Cocorico.

DSC08277

DSC02070

Fyrtel: Państwa lokal znajduje się w zabytkowej kamienicy w samym centrum Poznania. Stoi za nią na pewno mnóstwo historii. 

Cocorico: Kamienica została zaprojektowana i zbudowana przez słynnego architekta Antoniego Höhne w 1780 roku. Co ciekawe, to dzięki tzw. Komisji Dobrego Porządku w Poznaniu, która powstała z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, mógł on zrealizować swój projekt. Ciekawym elementem są również oryginalne empirowe drzwi wejściowe, które datowane są na początek XIX wieku. To jeden z najstarszych tego rodzaju zabytków w Poznaniu.

DSC08323

Fyrtel: Wróćmy na koniec do specjałów Cocorico. Odwiedzając Państwa lokal należy spróbować…

Cocorico: Na pewno naszych dań obiadowych i lunchów oraz firmowych ciast, takich jak sernik wiedeński czy tarta z owocami. Z naszą kawą smakują po prostu wybornie. Proszę się przekonać samemu…

DSC02354

DSC01980

DSC08382

DSC01985

]]>
Biurcoo http://fyrtel.org/biurcoo/ Wed, 26 Nov 2014 16:17:05 +0000 http://fyrtel.org/?p=1589 b4

Branża: Co-working / Biuro
Adres: ul. 27 Grudnia 9/7
Rok powstania: 2014
Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek: 8.00-18.00
Kontakt: info@biurcoo.pl
WWW: Biurcoo
Facebook: Biurcoo

Zdjęcia: Redondo Bueno

Biura co-workingowe stają się w Poznaniu coraz bardziej popularne. Biurcoo jest jednak wyjątkowe. Dlaczego? Przekonajcie się sami!

Fyrtel: Na początek podstawy. Co-working –  cóż to takiego?

Biurcoo: Najprościej mówiąc, coworking to przestrzeń do pracy dla freelancerów. Sposób na to, by dzielić się kosztami, wynajmując jedynie biurko we wspólnym, wielkim biurze i dzięki temu osiągnąć lepszy komfort pracy za niskie pieniądze.

Jednak należy pamiętać, że coworking, to nie tylko przestrzeń do pracy dla freelancerów i osób, które nie chcą pracować w domu czy osób, którym nie opłaca się posiadanie całego biura, coworking to także „wspólne ręce” i „wspólny mózg”. Tak właśnie chcemy, by w naszym biurze coworkingowym Biurcoo pojmowano tę ideę. Zależy nam, by nasi coworkerzy nie tylko pracowali obok siebie, ale również by sobie wzajemnie pomagali. Chcemy być miejscem, w którym zawiązują się kontakty, nowe pomysły, znajomości. By zachęcić naszych coworkerów do współpracy i wzajemnej pomocy, przewidzieliśmy dla nich w zamian rabaty. Sami również jesteśmy otwarci na nowe pomysły i propozycje współpracy.

Więc coworking to nie tylko wspólna przestrzeń do pracy dla freelancerów, w której można wynająć własne biurko, płacąc jedynie za to, czego w danej chwili się potrzebuje. To także miejsce zawiązywania kontaktów biznesowych. Ponadto ważna jest atmosfera, dlatego staramy się, by każdy z naszych coworkerów czuł się w Biurcoo jak w swojej własnej, małej firmie.

b5

Fyrtel: Czy tego wszystkiego nie da się osiągnąć w domu lub w kawiarni? 

Biurcoo: Pływasz w wannie, czy idziesz w tym celu na basen? Biegasz w salonie, czy wychodzisz do parku? Pracujesz w domu – dlaczego? Od tego jest biuro. Nie zaprosisz przecież klienta do swojego domu, a zatłoczona kawiarnia to też nie najlepsze miejsce na prowadzenie rozmów biznesowych.

Ponadto nie musisz mieć własnego ekspresu do kawy, projektora, rzutnika, ksera czy salki konferencyjnej – to wszystko znajdziesz u nas, ich miejsce jest w biurze, a nie w domu. Nie musisz ich kupować na własność.

Biuro coworkingowe zapewnia ci niskie koszty – płacisz tylko i wyłącznie za to, z czego w danej chwili korzystasz. Jeśli przyjeżdżasz do Poznania na tydzień i potrzebujesz miejsca do pracy, zarezerwujemy ci biurko. Jeśli masz spotkanie z klientem, zarezerwujemy dla ciebie salę konferencyjną na 2 godziny, a jeśli potrzebujesz sali do szkoleń, to oprócz udostępnienia sali i sprzętu na weekend, jesteśmy w stanie zapewnić nawet catering.

b3

Fyrtel: Co więc zyskujesz?

Biurcoo: Profesjonalizm w niskiej cenie.

Fyrtel: Co jeszcze?

Biurcoo: Innych freelancerów, którzy mogą się stać twoimi partnerami, doradzić w swojej dziedzinie – w końcu coworking to współpraca.

Fyrtel: Skąd pomysł na powstanie Biurcoo?

Biurcoo: Szczerze? Sami potrzebowaliśmy takiego miejsca! Dom już nie wystarczał. Zapytacie dlaczego nie poszliśmy do innego biura coworkingowego w Poznaniu? Brakowało im czegoś… Większość z nich była po prostu zwykłą biurową przestrzenią, gdzie ludzie obok siebie przechodzili obojętnie i traktowali to tylko i wyłącznie jako miejsce do pracy. Nam zależało na czymś więcej. Chcieliśmy połączyć ideę coworkingu z bankiem godzin – być taką przestrzenią, w której osoby pracujące obok siebie znają się – nie są sobie obojętne, a nawet wzajemnie pomagają, czy to w formie barteru, czy po prostu bezinteresownej, koleżeńskiej pomocy. Dopóki nie zapytasz, nie będziesz wiedział, czy obok ciebie nie siedzi akurat grafik czy tłumacz, których usług potrzebujesz. Ty być może posiadasz inne umiejętności, którymi mógłbyś im się odwdzięczyć.

b2

Fyrtel: Biuro kojarzy się sztywno i nudno…

Biurcoo: Dlatego jeszcze jedną odpowiedzią na pytanie „dlaczego Biurcoo?” jest sama przestrzeń. Zależało nam na stworzeniu nowej jakości. Nie chcieliśmy, by kojarzyła się ze sztywnym biurem. Z wykształcenia jestem architektem, więc mogłem się tu trochę spełnić i stworzyć biuro według własnego pomysłu. Przykładową innowacją są biurka typu Cube – autorskie wnęki, w których można wygodnie pracować. Poza tym plakaty i cytaty na ścianach ożywiają tę przestrzeń oraz przyciągają do nas ludzi kreatywnych, otwartych na nowe pomysły i współpracę – o to chodziło!

Fyrtel: Co w takim razie oferujecie w ramach Waszej działalności?

Biurcoo: Dobrą atmosferę – nie ma u nas dwóch takich samych dni! Designerska przestrzeń dobrze wpływa na kreatywność. A tak na poważnie, to w miarę upływu czasu staramy się poszerzać naszą ofertę.

Podstawą jest jednak wynajem biurek na godziny – hot spot – lub na dłuższy okres czasu – biurko standard i wcześniej wspomniana autorska wnęka. Ponadto mamy salę konferencyjną. Nasza przestrzeń również pozwala nam na stosunkowo łatwą zmianę aranżacji, więc mogą się u nas odbywać szkolenia. Posiadamy też mini biuro, które obecnie jest wynajęte. Istnieje także usługa wirtualnego adresu, która dla wielu jest atrakcyjna ze względu na lokalizację w centrum.

Tak jak wspominałem, nie chcemy być zwykłym biurem, a przestrzenią tworzoną dla ludzi. Dlatego odbywają się u nas szkolenia, organizujemy Restaurant Day, mieliśmy nawet wystawę fotograficzną. Wszystkie wydarzenia nastawione na kontakt z drugą osobą, wymienianie się doświadczeniem, wiedzą czy umiejętnościami jest w zasięgu naszych zainteresowań.

b1

Fyrtel: Dlaczego otworzyliście Biurcoo w centrum Poznania? 

Biurcoo: Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Nasza lokalizacja w bramie na 27 Grudnia – na wprost teatru – (z naszych okien widać piękne kwitnące wiosną drzewa) świadczy o tym, że w centrum jest po prostu przyjemnie!

Łatwo się tu dostać – dojazd jest tu naprawdę dobry, choć wiemy że spora część naszych coworkerów wybiera ekologiczne środki transportu. Lokalizacja w centrum jest bardzo atrakcyjna dla tych, chcących skorzystać z usługi wirtualnego biura. Mieć adres w centrum miasta to prestiż, który dzięki nam jest w zasięgu ręki.

Fyrtel: Na decyzję w sprawie lokalizacji miały pewnie wpływ też inne czynniki…

Biurcoo: Jest rzeczą oczywistą, że lokalizacja w sercu miasta to atut również ze względu na bliskość innych ważnych miejsc – wszędzie jest niedaleko: do banku, na pocztę, by załatwić sprawę. Klient chcąc się z nami spotkać, również zaoszczędzi na czasie. Zależało nam także na stosunkowo dobrym dojeździe do dworca, bo zdarza się, że korzystają z naszych usług klienci z innych miast, przyjeżdżający do Poznania w delegację.

Można więc powiedzieć, że Biurcoo jest miejscem biznesowego fermentu na coworkingowej mapie Poznania. Dla przyjezdnych, którzy chcą skorzystać z naszych usług – bliska lokalizacja, dla swoich – miejsce pracy i spotkań. Dla wszystkich, niezależnie skąd są – dobry design, miła atmosfera i sprzyjające warunki. To wszystko spotkacie w poznańskim biurze coworkingowym Biurcoo. Serdecznie zapraszam do odwiedzenia nas – Fernando.

]]>