Fripp

Nazwa: Fripp
Branża: Muzyka
Rok założenia: 1991
adres: Stary Rynek 52b
Dzielnica: Stare Miasto
Telefon: 061-855-71-03
WWW: Multikulti

Fripp to sklep założony już ponad 20 lat temu przez dwóch pasjonatów muzyki. Oprócz sprzedaży albumów, reprezentujących najróżniejsze gatunki, zajmują się również organizacją koncertów i festiwali, a także prowadzą własne wydawnictwo płytowe.

Fyrtel: Jak długo istnieje już Państwa sklep?

Tomasz Konwent: Nasz sklep istnieje od 21 lat, czyli dokładnie od 1991 roku. Natomiast w tej lokalizacji dopiero od 5 lat.

Fyrtel: Czy przez te wszystkie lata Państwa sklep zdobył grono stałych klientów?

T.K.: W zasadzie głównie działamy w oparciu o stałych klientów. Skupiliśmy się na mniej popularnych gatunkach muzycznych, więc można powiedzieć, że nasza działalność jest adresowana do raczej wąskiej grupy odbiorców. Uzbieraliśmy największych wybór jazzu w Polsce, największy wybór muzyki klasycznej z naciskiem na muzykę dawną, barokową. Myślę też, że największy wybór etnicznej i dużo indie rocka. Mamy więc przede wszystkim gatunki, których z trudem szukać w większych sklepach.

Fyrtel: Czy mimo wszystko pojawiają się u Was osoby, które nie są stałymi klientami?

T.K.: Tak, oczywiście. Trochę bedę zgadywał, ale myślę, że około 60 % naszych klientów to klienci stali, a około 40 % to są osoby, które albo przyjechały do Poznania turystycznie, albo na przykład szukają prezentu.

Fyrtel: Czy bez względu na to, czy jest to stały czy przypadkowy klient, rekomendujecie i pomagacie dokonać wyboru?

T.K.: Oczywiście. Myślę, że jest to pewien standard małych sklepów. Tym właśnie różnią się one od wielkopowierzchniowych sklepów, że stawiają na bezpośredni kontakt z klientem. W sklepach wielkopowierzchniowych z drugiej strony stawia się na kontakt produktu z klientem. Dlatego z chęcią pośredniczymy w wyborze tego z jaką płytą klient wychodzi ze sklepu.

Fyrtel: Co do oferty. Sprzedajecie głównie muzykę zagraniczną czy polską?

T.K.: Różnie. Jeżeli chodzi o gatunki to trzymamy się wyboru repertuarowego, o którym wspominałem wcześniej. W ramach tych gatunków staramy się mieć najciekawsze pozycje, niezależnie od pochodzenia. Jest u nas bardzo dużo polskiego jazzu, folku, muzyki klasycznej i tradycyjnej.

Fyrtel: Czy sprzedajecie wyłącznie płyty CD?

T.K.: Nie, mamy też w swojej ofercie płyty DVD, dużo płyt winylowych, a także coraz większy wybór nowych formatów, typu blueray czy superaudio cd. Od 13 lat mamy też sklep internetowy.

Fyrtel: Czy jest możliwość przesłuchania interesującej klienta płyty?

T.K.: Oczywiście. Mamy 3 stanowiska ze słuchawkami.

Fyrtel: Czy Państwa działalność ogranicza się do prowadzenia sklepu?

T.K.: Organizujemy również od wielu lat koncerty oraz festiwale, na przykład Tzadik Poznań Festiwal, który w tym roku będziemy organizować po raz szósty. Do tego Nowy Wiek Awangardy, który w tym roku będzie miał swoją trzecią edycję. Od 3 lat przy sklepie działa Stowarzyszenie Multikulti, które zajmuje się między innymi działalnością koncertową, ale także edukacyjną. Od kilkunastu lat prowadzimy również wydawnictwo płytowe, gdzie co roku wydajemy kilkanaście płyt, zarówno polskich, jak i zagranicznych wykonawców.

Fyrtel: Państwa sklep jest całkowicie wypełniony płytami. Ile płyt liczy Państwa oferta?

T.K.: Jest ponad 8.000 tytułów. Dużo. <śmiech>Możliwość komentowania jest wyłączona.