Hyćka

hycka7

Nazwa: Hyćka
Rok założenia: 2014
Adres: Rynek Śródecki 17
Dzielnica: Śródka

Nie ma pojęcia co się kryje za nazwą „Hyćka”? Sprawdźcie sami…

hycka6

Fyrtel: „Hyćka” – proszę nam opowiedzieć co kryje się pod tą nazwą? 

Marcin Sadowski: Hyćka  to  regionalne określenie krzewu czarnego bzu, a także soków z jego kwiatów i owoców. Wybierając nazwę lokalu chciałem aby oddawała  regionalny charakter i nawiązywała do tradycji. Hyćka to intensywny zapach kwiatów na wiosnę  oraz źródło witamin. Napary  z kwiatów są używane jako lek przy przeziębieniach, mają działanie przeciw przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Sok z owoców stosowano do leczenia migreny, chorób reumatycznych i neurologicznych. Wywar z liści jest stosowany jako ekologiczny środek ochrony roślin.

hycka5

Fyrtel: Skąd pomysł na założenie lokalu na Śródce?

M.S.: Ze  Śródką jestem związany od sześciu lat i wolontarystycznie pomagam w organizowaniu licznych wydarzeń  kulturalnych organizowanych tu przez lokalną społeczność. Niektóre działania mają już swoja tradycję np. dzień sąsiada, śródeckie spotkanie wigilijne, koncert dla ziemi, średniowieczny targ śródecki i wiele innych.  Jestem też członkiem Stowarzyszenia Śródeja.

hycka4

Fyrtel: Co pysznego oferuje „Hyćka”?

M.S.: Hyćka zaprasza na posiłki domowe i  jednocześnie regionalne. Można zjeść u nas kaczkę z pyzami i modrą kapustą, szare kluchy z kapustą zasmażaną czy pyry z gzikiem. Oczywiście firmowym napojem jest  hyćka – syrop podawany z wodą  lub herbatą. Do kawy proponujemy własne wypieki : szneki z glancem (drożdżówki), sernik, jabłecznik

hycka1

hycka2

hycka3

hycka8Możliwość komentowania jest wyłączona.