IdeaFyrtel – w poznańskiej gwarze oznacza dzielnicę, miejsce, okolicę.  

Problem: wymierające centrum

Poznań już od kilku lat zmaga się z degradacją własnego centrum. Śródmieście zdominowane jest przez siedziby banków, firmy telekomunikacyjne oraz sieciowe sklepy spożywcze. Jednocześnie w centrum ponad półmilionowego miasta swoimi witrynami nadal straszą puste lokale. Tradycyjne punkty handlowe, gastronomiczne i wypoczynkowe, takie jak targowiska, małe sklepiki czy kawiarenki stopniowo wypierane są przez wielkie centra handlowe budowane na przedmieściach. Już niedługo na 1000 Poznaniaków przypadać będzie 876 mkw. tzw. nowoczesnej powierzchni handlowej, czyniąc Poznań polskim rekordzistą w tej branży.

Jakie konsekwencje niosą za sobą tego typu zmiany?

Śródmieście od zawsze stanowiło główny motor napędowy miasta, bowiem to właśnie tam dochodziło i dochodzi do spotkań mieszkańców, stymulacji kreatywności oraz tworzenia nowych możliwości.

Wymarłe centrum oznacza spadek zaangażowania we własną społeczność lokalną, prowadzący do obniżenia zaufania wśród mieszkańców, spadek identyfikacji z własnym miastem, zwiększający wandalizm i brak poszanowania dla przestrzeni publicznej, odpływ mieszkańców z miasta do pobliskich gmin, zmniejszający zyski do miejskiego budżetu, czy w końcu obniża atrakcyjność miasta dla przyjezdnych.

Choć „odzyskiwanie” centrum to skomplikowany szereg powiązanych ze sobą działań, wierzymy iż nasz serwis stanie się swego rodzaju mapą lokalnej przedsiębiorczości, która sprawi, iż Poznaniacy wrócą do centrum miasta by nie tylko robić zakupy, ale również by spędzać tam przyjemnie swój czas wolny.

Jaki jest nasz cel i kogo wspieramy?

Naszym celem jest wspieranie śródmiejskich mikroprzedsiębiorstw, zarówno tych mających wieloletnią tradycję, jak i nowych, nadających świeży powiew miastu. W szczególności skupiamy się na promocji lokalnych biznesów rodzinnych, w których ceni się jakość, kreatywność oraz indywidualne podejście do klienta.

W związku z tym, iż nie jesteśmy klasycznym serwisem reklamowym, nasze rekomendacje prezentowane są w formie krótkich rozmów z właścicielami poszczególnych punktów. W ten sposób chcemy zwrócić uwagę nie tylko na oferowane usługi czy produkty, ale także na lokalnych fachowców i ekspedientów z prawdziwego zdarzenia, czyli po prostu Poznaniaków prowadzących swoje mikroprzedsiębiorstwa.   

Nasz serwis jest inicjatywą w pełni oddolną, niezależną i prowadzoną całkowicie non-profit. Każdy z punktów został wybrany przez nas w sposób subiektywny wedle wyżej wymienionych kryteriów. 


Media o nas:

„Ratujmy centrum, czyli fyrtel w internecie” – codziennypoznan.pl – 20.05.2012

„Centrum Warte Poznania” – TVP.pl – 22.06.2012

„Inicjatywa Fyrtel: Kupując w centrum, wspierasz je!” – Gazeta Wyborcza Poznań – 18.07.2012

„Fyrtel” w Radio Merkury – 08.08.2012

„Zajrzyj na Fyrtel” – Radio Merkury – 23.10.2012