One More Bike

OMB3

Nazwa: One More Bike
Branża: Rowerowa
Rok założenia: 2011
Adres: ul. Bukowska 82/84
Dzielnica: Jeżyce
Facebook: One More Bike
WWW: One More Bike

Wojtek opowiedział nam o tym dlaczego postanowił założyć sklep z rowerami, czym się on wyróżnia od innych, a także co będzie modne w świecie rowerowym w 2014 i dlaczego widzi światełko w tunelu, jeżeli chodzi o infrastrukturę rowerową w Poznaniu.

Fyrtel: Od jak dawna funkcjonuje Państwa sklep i kto go tworzy?

Wojtek: Sklep wystartował wiosną 2011 roku. One More Bike tworzy mały, zwarty i międzynarodowy zespół. Pomysłodawcą i założycielem tego przedsięwzięcia jestem ja. Do tego pomaga mi Jalile, moja żona, Brazylijka, aklimatyzująca się na naszej polskiej ziemi i Adrian, który wychował się 2 minuty jazdy rowerem od naszego sklepu. Nasz zasięg geograficzny jest więc dość duży.

Fyrtel: Skąd pojawił się pomysł na otwarcie sklepu rowerowego?

W: Rowery były moją pasją już od dawna. W pewnym momencie trochę z przypadku zacząłem pracować w sklepie rowerowym w Londynie. Nie wiedziałem jeszcze wtedy co tak na prawdę chcę robić jeśli chodzi o „karierę zawodową”, byłem wciąż w trakcie studiów na AWF-ie. Po jakimś czasie, gdy trochę posmakowałem rowerowego życia „od kuchni”, pojawił mi się w głowie pomysł własnego sklepu. Nie miałem od razu klarownej wizji jak miałoby to wyglądać. Wiedziałem jedno, nie chciałem kolejnego sklepu rowerowego, który zajmowałby się wszystkim po trochu.

Fyrtel: Co więc postanowiłeś?

W: Zawsze podobała mi się idea miasta przyjaznego mieszkańcom. W Polsce i w Poznaniu powoli zaczynamy to sobie uświadamiać. Zapatrzony w Holandię, Danię, czy Niemcy dostrzegłem, że u nas wciąż mało które sklepy traktują poważnie potrzeby rowerzystów miejskich. Jest cała masa niesamowicie praktycznych produktów, które są stworzone z myślą o codziennej jeździe do pracy, na zakupy, do szkoły, ale „tradycyjne sklepy” wydają się ich nie zauważać. Postanowiłem stworzyć miejsce, które zaspokoi potrzeby wszystkich tych, dla których rower to nie tylko rekreacja, ale przede wszystkim środek transportu.

Fyrtel: Czy oznacza to, że dominują u Was rowery miejskie?

W: Tak, największą część naszej oferty stanowią rowery miejskie w szerokim tego słowa znaczeniu. Można znaleźć u nas klasyczne modele, o ponadczasowym wyglądzie oraz bardzo nowoczesne w wyglądzie i osprzęcie, które sprawdzą się nie tylko w mieście, ale również na dłuższych wyjazdach po mniej uczęszczanych szlakach. Sprzedajemy najwyższej jakości rowery holenderskich marek o ponad stuletniej tradycji, sprzęt na którym sami byśmy jeździli.

OMB4

Fyrtel: Przygotowujecie również rowery na zamówienie?

W: Tak, dobieramy ramy i osprzęt dokładnie do potrzeb naszych klientów. Nie zawsze są to rowery typowo miejskie, mamy doświadczenie w wielu dyscyplinach rowerowych, więc potrafimy sprostać najróżniejszym wymaganiom. Próbujemy również rozpropagować rowery typu cargo, pozwalające przewozić większe ładunki niż standardowy rower, ale wciąż mając wszystkie jego zalety, czyli niski koszt utrzymania i bezproblemowe parkowanie w centrum miasta. Jest to doskonała alternatywa dla samochodów, jeśli potrzebujemy transportu na niedużych dystansach w zakorkowanych centrach miast.

Fyrtel: Czy oprócz rowerów sprzedajecie również akcesoria?

W: Tak, akcesoria to duża i bardzo ważna część naszej oferty. Tak jak w przypadku rowerów, nic nie jest tutaj przypadkowe. Staramy się mieć szeroki akcesoriów, wiele z nich sami testujemy, więc często jesteśmy w stanie dać klientom rzeczową recenzję. Tutaj też skupiamy się na jakości, na szczęście dobra jakość nie zawsze musi oznaczać bardzo wysokiej ceny. Mamy bardzo duży wybór toreb, sakw i koszy, są to akcesoria, które bardzo ułatwiają korzystanie z roweru w mieście i dodatkowo mogą przyozdobić rower, dlatego staramy się zawsze mieć wiele typów i opcji kolorystycznych. To samo tyczy się oświetlenia i np. zapięć rowerowych. Poza standardowymi rozwiązaniami lubimy mieć w ofercie także bardziej oryginalne propozycje. W ostatnich latach pojawiło się tyle ciekawych nowości, że nie nudzimy się wybierając to co będziemy sprzedawać.

Fyrtel: Jako specjalista w temacie rowerów, jak oceniasz infrastrukturę rowerową w Poznaniu?

W: W wielu częściach Poznania osiągnięto już niezły standard. Okolice naszego sklepu, czyli Grunwald ma całkiem sensowną sieć połączeń. Są jednak rejony gdzie nie jest tak różowo i pojedyncze odcinki dróg rowerowych nie układają się w spójną sieć. Z roku na rok jest na ulicach naszego miasta coraz więcej rowerzystów i to jest największą siłą napędową rozwoju infrastruktury. Poza uświadomieniem rządzących o potrzebie inwestowania w infrastrukturę, obnaża to też trochę niedoskonałości istniejących rozwiązań i miasto może uczyć się na swoich błędach i wyciągać wnioski. Nie zawsze się tak dzieje, ale nie będę tutaj narzekał – widzę światełko w tunelu.

Fyrtel: Rower to nie tylko transport, ale również moda. Co będzie modne w 2014?

W: Nie da się ukryć, że rower stał się dużo bardziej obecny w różnego typu przekazach medialnych i jest pewien rodzaj „mody na rowery”. Trudno mówić o typowo sezonowej modzie, ponieważ rower i akcesoria mają dużo dłuższe życie niż przysłowiowa sukienka, której kolor jest w tym sezonie modny, a w przyszłym już może nie. Zauważyć można na pewno trendy, których trwanie rozciąga się na lata i w międzyczasie ewoluują. Popularność rowerów miejskich to jeden z nich. Jest to coś co dzieje się w krajach gdzie do niedawna, rower był tylko narzędziem do rekreacji i teraz po latach ponownie staje się normalnym narzędziem do przemieszczania się. Ta popularność roweru w codziennym użytkowaniu pociąga za sobą dodatkowe potrzeby. Ostatnio zauważamy wzrost zainteresowania różnymi sposobami przewożenia dzieci na rowerach. W tym sezonie skupimy się na tym, aby mieć w ofercie jak najwięcej opcji, od fotelików po przyczepki. Od niedawna sami jesteśmy szczęśliwymi rodzicami i od zeszłego roku na własnej córce testujemy różne sposoby jazdy z dzieckiem.

OMB5

OMB2

OMB1Możliwość komentowania jest wyłączona.