Pro-eko. Magia Natury

Nazwa: Pro-eko. Magia Natury
Branża: Kosmetyki ekologiczne
Rok założenia: 2009
adres: ul. Ratajczaka 18 (pasaż Apollo)
Godziny otwarcia: pn-pt 11-18 / sb 11-14
Dzielnica: Stare Miasto
WWW: Pro-eko. Magia Natury
Face Book: Pro-eko. Magia Natury

„Wdzięk jest promieniowaniem wewnętrznej harmonii”. Tej prostej zasady trzyma się właścicielka małego sklepiku z ekologicznymi kosmetykami w pasażu Apollo. To chyba jedyne miejsce w Poznaniu z tak bogatym wyborem bio kosmetyków. Sprawdźcie sami!

Fyrtel: Wszystko zaczyna się od pomysłu. Skąd idea otwarcia sklepu z ekologicznymi kosmetykami?

Alicja Michałowska: Kosmetyki to ważna część moich zainteresowań. Zawsze pasjonowały mnie naturalne środki lecznicze, a kosmetyki odgrywają w tej dziedzinie ważną rolę. W zasadzie, to zaczęło się od ziół i różnych form terapii naturalnych. Sklep Pro-eko to w sumie bardziej praktyczna część moich zainteresowań.

Fyrtel: Jak długo prowadzi Pani swój sklepik?

A.M.: W sumie od 3 lat. Początkowo sklep był w innym miejscu w pasażu, a tu, w Pasażu Apollo jestem od półtora roku.

Fyrtel: Przez te 3 lata zauważyła Pani zmiany w świadomości społeczeństwa dotyczącej stosowania naturalnych kosmetyków, bez parabenów, chemii?

A.M.: Na pewno zauważyłam, iż nie trafiają do mnie osoby przypadkowe. Są to raczej klienci, którzy są bardzo świadomi, wiedzą czego chcą i czego szukają. Myślę więc, że przez czas, który prowadzę mój sklep nastąpił progres w tej kwestii.

Fyrtel: Ma to też przełożenie na liczbę klientów?

A.M.: Mimo wszystko nie jest ich dużo, ale w obrębie pewnej grupy, myślę, że można zauważyć pewien trend rosnący. W porównaniu do sklepów innych branż jest to jednak cały czas stosunkowo mało.

Fyrtel: A jeżeli chodzi o przedział wiekowy?

A.M.: Przychodzą do mnie klienci ze wszystkich grup wiekowych. Mimo wszystko jednak przeważają młodzi.

Fyrtel: Co do samych kosmetyków, co oferuje Pani sklep?

A.M.: W ofercie mamy kosmetyki zarówno zagraniczne, jak i krajowe. Przy czym właściwie w większości opieramy się na kosmetykach spoza Polski. Na początku działalności moim celem było wypromowanie kosmetyków certyfikowanych, a w tym przypadku liczba polskich producentów ogranicza się do linii Ava – Eco Linea. Gdy zaczynaliśmy żadna firma polska nie posiadała certyfikatów. Z czasem pojawiła się też linia Flos-Lek, która otrzymała certyfikat Ekocertu. I właściwie tylko te dwie polskie firmy mają obecnie certyfikat. Pozostałe to natomiast kosmetyki zagraniczne. Staramy się jednak sprzedawać, także takie kosmetyki, które są na dobrej drodze do certyfikatu. Wybieramy w sumie tylko te, które jeśli posiadają jakiekolwiek substancje chemiczne to w bardzo minimalnej ilości, nie wpływające na ich jakość. To też sprawia, że nie są aż tak drogie, jak te z certyfikatem.

Fyrtel: A propos cen, proszę powiedzieć jaki jest ich wachlarz?

A.M.: To zależy oczywiście od rodzaju kosmetyków. Przykładowo kremy zaczynają się od 30 złotych. Z drugiej strony, wszelkiego rodzaju oleje mamy w bardzo różnych cenach. Staramy się również wyszukać jak najtańsze, ale jednocześnie dobre jakościowo. Nie chcemy by nasze produkty były zbyt drogie, ale jednocześnie zależy nam na dobrej jakości.

Fyrtel: Proszę wytłumaczyć naszym czytelnikom, z czego robi się kosmetyki?

A.M.: Nasze kosmetyki są oczywiście na bazie ziół i naturalnych składników. Nie ważne są jednak tylko tzw. substancje czynne i zioła, które są nośnikami, ale także ingrediencje, czyli substancje dodatkowe, pomocnicze. W przypadku kosmetyków naturalnych właściwie bardziej można mówić czego nie ma, czy też czego nie powinno być. Ludzie chcący żyć ekologicznie nie chcą parabenów, konserwantów syntetycznych, środków barwiących, zapachowych, sztucznych itp. Kosmetyki, które posiadają certyfikat odpowiadają właśnie tym wymaganiom.

Co więcej, tego typu specyfiki są bardzo interesujące pod względem składu, bowiem wykorzystuje się w nich rośliny bardzo bogate, odżywcze, które zawierają mnóstwo minerałów i witamin. Ich największą zaletą jest to, że substancje, które posiadają, działają pozytywnie dla skóry, tzn. wchodzą w pozytywną interakcję ze składnikami skóry. Dobrym przykładem są oleje roślinne, które mają skład bliski temu co wchodzi w skład warstwy tłuszczowej skóry. To jest bardzo ważne, bo jeśli sobie uzmysłowimy ile chemii jest w kosmetykach nieekologicznych, to pewnie dojdziemy do kilogramów.

Fyrtel: Tak ładnie opowiedziała Pani o tym czym są kosmetyki naturalne, to proszę powiedzieć teraz co dokładnie mają Państwo w swojej ofercie?

A.M.: Mamy wszystko do pielęgnacji twarzy, kremy, toniki, płyny zmywające, hydrolaty, które są traktowane jako delikatniejsze wersje toników, płyny do zmywania twarzy, czy też do pielęgnacji. Hydrolaty to w zasadzie tylko wodne roztwory ziół, z kwiatów, które mają odpowiednie działanie i które dobiera się odpowiednio do skóry. Bardzo prosty skład, a co ważne nie są również bardzo drogie. Mamy także kosmetyki do twarzy i do ciała, balsamy, masła, peelingi, pomadki, balsamiki (również dekoracyjne), no i przede wszystkim szampony.

Muszę przyznać, że jest bardzo duże zapotrzebowanie na kosmetyki do włosów. To jest w sumie trzon naszego sklepu. Widać, że jest rzeczywiście duże zapotrzebowanie na naturalne farby, bowiem coraz więcej ludzi odchodzi od tych syntetycznych ze względu na uczulenia czy nadwrażliwość. Mamy ponadto w swojej ofercie lakiery do paznokci, które są pozbawione formaldehydów, toluenu, różnych rozpuszczalników, substancji rzeczywiście bardzo silnie oddziałujących. Może nie są one aż tak trwałe, ale z pewnością nie niszczą płytki paznokcia. Oprócz kosmetyków, w sklepiku znajdą Państwo również środki czystości. Zapraszamy serdecznie!Możliwość komentowania jest wyłączona.