Republika Rytmu

Nazwa: Republika Rytmu
Branża: Muzyka
Rok założenia: 2011
adres: ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 17
Dzielnica: Jeżyce
Telefon: 665 272 635
WWW: Republika Rytmu
Facebook: Republika Rytmu

Republika Rytmu to idealne miejsce dla wszystkich tych, niezależnie od wieku, którzy chcą rozwijać się artystycznie. Ekipa RR nauczy Was gry na prawie każdym instrumencie (w tym gramofonach), pomoże w nauce śpiewu oraz rozwinie Waszą wyobraźnię plastyczną. RR to jednak nie tylko szkoła muzyczna, lecz także Fundacja „Nieściszalni”, której celem jest upowszechnianie muzyki i sztuki w przestrzeni miejskiej. Jak sami więc widzicie w Republice Rytmu nudzić się nie można.

Fyrtel: Skąd zrodził się pomysł na założenie Szkoły Muzyki Rozrywkowej w Poznaniu?

Agata Klonecka: Program realizowany w państwowych szkołach muzycznych trochę odbiegał od moich wyobrażeń i zainteresowań. Zazwyczaj grało się tam utwory muzyki klasycznej na instrumentarium perkusyjnym, a moim marzeniem od zawsze było granie muzyki rozrywkowej na perkusji. Przypuszczam, że przed takim dylematem stają młodzi ludzie, którzy grają lub chcą uczyć się gry na instrumencie. Chcieliśmy dać im wybór.

Fyrtel: Domyślamy się, że jako założyciele szkoły sami jesteście prawdziwymi pasjonatami muzyki rozrywkowej. Czy można Was również usłyszeć poza przestrzenią szkoły?

A.K.: Wraz z Wojtkiem Augustyniakiem, z którym założyłam RR, przez kilka lat graliśmy w zespole Orchid. Razem zagraliśmy około 100 koncertów, wydaliśmy EPkę i album LP. Od czasu do udzielamy się w okazjonalnych projektach muzycznych, ale głównie skupiamy się na działalności zespołów związanych z Republiką Rytmu.

Fyrtel: Jacy uczniowie (zainteresowania, wiek, predyspozycje) mogą uczęszczać na Wasze zajęcia muzyczne?

A.K.: Do naszej szkoły może zapisać się każdy, niezależnie od wieku. Na zajęcia rytmiczne przychodzą nawet 4 letnie dzieci, a na lekcje gry na perkusji 60-latkowie. Średnia wieku to 25-30 lat. Bardzo dużo osób to uczniowie gimnazjum i liceum oraz osoby w okolicach 30 roku życia.

Fyrtel: Czy prowadzicie rekrutację uczniów?

A.K.: Nie prowadzimy rekrutacji uczniów, ponieważ w założeniu Republika Rytmu ma być otwarta dla wszystkich, którzy chcą grać dla przyjemności, niezależnie od tego, czy w planach mają profesjonalną karierę muzyczną, czy traktują muzykę jako hobby. Prowadzimy również Fundację „Nieściszalni”, której głównym celem jest szerzenie muzyki w społeczeństwie. Chodzi nam o to, by upowszechnić muzykowanie, by każdy, kto uczęszcza do nas na zajęcia, mógł rozwijać swoją pasję do instrumentu lub śpiewania.

Fyrtel: Jakie zajęcia/przedmioty oferujecie osobom zainteresowanym muzyką i sztuką? Jaki mają one charakter?

A.K.: Oferujemy kursy gry na perkusji, djembe, gitarze basowej, gitarze elektrycznej i klasycznej, saksofonie, pianinie, emisji głosu w śpiewie i w mowie. Nowością na rynku mogą wydawać się kursy skreczu – turntablism, kursy dj oraz warsztaty z produkcji muzycznej. Oprócz tego można zapisać dzieci na kursy rytmiki z elementami gry na perkusji. Prowadzimy również zajęcia plastyczne i kursy rysunku.

Fyrtel: Widzieliśmy na Waszym profilu na Facebooku,że oswajacie młodych muzyków z prawdziwą sceną muzyczną i dużą publiką, organizując np. koncerty wieńczące półroczną i roczną naukę w szkole. Jak wyglądają takie koncerty?

A.K.: Uważamy, że najlepszą formą nauki gry na instrumencie jest współpraca w zespole. Z najlepszych muzyków zapisanych na zajęcia indywidualne tworzymy zespoły i spotykamy się z nimi na próbach. Takie spotkania mają na celu wprowadzenie ich w tajniki funkcjonowania w zespole. Tego typu koncerty organizujemy dwa razy do roku. W grudniu zeszłego roku był to koncert świąteczny z utworami związanymi ze Świętami Bożego Narodzenia, natomiast w czerwcu tego roku, w klubie Blue Note, zaprezentowaliśmy największe przeboje lat 60-tych z Polski i zagranicy .Możliwość komentowania jest wyłączona.