Sprawiedliwy Handel 100%

Nazwa: Sprawiedliwy Handel 100%
Branża: Spożywcza
Rok założenia: 2011
Adres: ul. Poznańska 25
Dzielnica: Jeżyce
WWW: Sklep Sprawiedliwego Handlu
FaceBook: Sklep Sprawiedliwego Handlu

Wspaniałe miejsce, a przede wszystkim ludzie, którzy promują ideę Sprawiedliwego Handlu. Zapraszamy do rozmowy z Panem Wojciechem Ziębą, pionierem Fair Trade w Polsce!

Fyrtel: Musimy zacząć od pytania skąd pomysł na „Sprawiedliwy Handel”?

Wojciech Zięba: Od prawie 35 lat zajmuję się pomocą dla ludzi z krajów Trzeciego Świata. Sprawiedliwy Handel (Fair Trade) to jeden z etapów mojej pracy. Nasz sklep jako jedyny w Polsce oferuje wyłącznie produkty Sprawiedliwego Handlu. Na Zachodzie takie sklepy istnieją od dawna. Jest ich w sumie prawie 3 tysiące. W Polsce trzeba trochę odwagi i wysiłku, żeby taki sklep mógł powstać, ponieważ idea Sprawiedliwego Handlu nie jest u nas dobrze znana, a ludzie po prostu nie wiedzą, że można dostać produkty, które są sprzedawane w ramach Sprawiedliwego Handlu.

Fyrtel: Czy celem sklepu jest sprzedaż wyłącznie tego typu produktów?

W.Z.: Zadaniem naszego sklepu jest nie tylko handel, ale przede wszystkim działalność informacyjna, edukacyjna. Organizujemy różnego rodzaju prelekcje, akcje informacyjne, szkolenia dla nauczycieli, a także wystawy czy projekcje filmów. Jesteśmy otwarci na wszelkie inicjatywy.

Fyrtel: Czy to prawda, że w pracach sklepu pomagają Państwu wolontariusze?

W.Z.: W naszym sklepie pracują głównie wolontariusze, jest to bowiem sklep prowadzony przez Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu – organizację pożytku publicznego. Naszym celem nie jest robienie kasy, tylko pomoc ludziom i podnoszenie ich świadomości w zakresie produktów Sprawiedliwego Handlu, tak by każdy z nas potrafił w sposób etyczny i odpowiedzialny dokonywać wyborów swoich zakupów.

Fyrtel: Proszę wytłumaczyć naszym czytelnikom, co oznacza, iż produkt pochodzi ze Sprawiedliwego Handlu?

W. Z.: Najbardziej zasadnicza różnica między produktami Sprawiedliwego Handlu a tymi konwencjonalnymi ma charakter etyczny, którego na pierwszy rzut oka nie widać. Produkty Sprawiedliwego Handlu pochodzą od organizacji czy firm, które w etyczny sposób prowadzą swoją działalność. Jeżeli są to spółdzielnie drobnych rolników, bo przede wszystkim takie produkty tutaj sprzedajemy, muszą oni zapewniać swoim pracownikom godziwe, zdrowe bezpieczne warunki pracy, uczciwe wynagrodzenie, nie mogą zatrudniać dzieci, ani niewolników, co niestety jest bardzo powszechne przy produkcji kakao, kawy, herbaty czy innych wyrobów, które konsumujemy na co dzień.

Poza tym muszą być przestrzegane kryteria dotyczące ochrony środowiska naturalnego, a więc nie można używać szkodliwej chemii, która ma zresztą wpływ zarówno na zdrowie ludzi, którzy pracują przy produkcji, jak i dla nabywcy, który później te produkty konsumuje. W rezultacie, prawie wszystkie produkty, które tutaj oferujemy, mają certyfikaty produkcji ekologicznej.

Fyrtel: Czy organizacje sprawiedliwego handlu też muszą spełniać jakieś kryteria?

W.Z.: Oczywiście. Np. zasadą jest podpisywanie umów długoterminowych z gwarantowaną ceną minimalną, niezależną od wahań na rynkach światowych. To bardzo ważne, zwłaszcza, że na tzw. wolnym rynku, gdzie rolnik nie ma żadnej wolności i możliwości wyboru, cenę narzucają mu wielkie korporacje. Siła ich jest olbrzymia, bo jeżeli na przykład 4 korporacje opanowały prawie cały rynek kawy na świecie, to rolnik nie ma się z kim targować, to nie jest partner dla korporacji. Sprzedaje wobec tego swój produkt pośrednikom, których jest bardzo dużo. Zanim kawa trafi na półkę w sklepie, aż 150 razy może zmienić właściciela! Każdy oczywiście po drodze kupując i sprzedając tę kawę chce zarobić. Odbywa się to niestety kosztem tego najsłabszego, czyli rolnika, który w rezultacie dostaje minimalne wynagrodzenie, ledwie wystarczające na fizyczne przetrwanie.

Fyrtel: Jakie niesie to za sobą konsekwencje?

W.Z.: Niesprawiedliwy handel jest przyczyną nędzy i głodu na świecie, dlatego też warto wiedzieć, że między ceną światową, a ceną jaką dostaje rolnik na otwartym rynku jest ogromna przepaść. Natomiast cena minimalna Sprawiedliwego Handlu jest kalkulowana na podstawie faktycznych kosztów produkcji, do których zalicza się też godziwe wynagrodzenie dla ludzi, którzy przy niej pracują. Sprawiedliwy Handel gwarantuje tym ludziom m.in. przedpłaty, a to oznacza, że nie muszą się zadłużać u lichwiarzy.

Fyrtel: Z jakich krajów pochodzą głównie sprzedawane przez Państwa produkty?

W.Z.: W większości z krajów ubogich, a więc głównie tych z Azji, Afryki, Ameryki Łacińskiej. Są też pojedyncze produkty z Bliskiego Wschodu czy z najbiedniejszych krajów europejskich jak Rumunia czy Bułgaria.

Fyrtel: Jaką cześć rynku zajmują produkty Sprawiedliwego Handlu?

W.Z.: Nie da się tego wyrazić w pełnych procentach, a w Polsce nawet promile nam tutaj nie pomogą. W naszej polskiej rzeczywistości jest to naprawdę bardzo, bardzo mało. Na szczęście świadomość konsumentów się zmienia, a za tym pójdą również większe udziały w rynku.

Fyrtel: No właśnie, przychodzą do Państwa ludzie świadomi tego, co wspierają, wybierają?

W.Z.: W dużym stopniu tak, chociaż oczywiście zdarza się, że przychodzą do nas ludzie, którzy nie mają większego pojęcia o naszej idei. Na pewno tych świadomych jest jednak najwięcej. Co ciekawe, mamy stałych klientów wśród dzieciaków z okolicy. Nie robią może wielkich zakupów, ale jak mają kupować Colę czy jakieś żelki, to przyjdą do nas, co bardzo nas cieszy.

Fyrtel: Myśli Pan, że wśród Polaków świadomość w zakresie Sprawiedliwego Handlu wzrasta?

W.Z.: Na pewno! Jestem pionierem Sprawiedliwego Handlu w Polsce. Jeszcze pod koniec ubiegłego wieku zacząłem propagować tę ideę, aczkolwiek jeżeli chodzi o sprzedaż to rozpoczęła się ona dużo później, bo w roku 2005. Z badań opinii publicznej wynika, że przez te lata o idei Sprawiedliwego Handlu dowiedziało się 10% Polaków.

Fyrtel: Oby te liczby rosły!

W.Z.: Jak najbardziej. Korzystając z okazji chciałbym też zachęcić do zostania wolontariuszem w naszym Stowarzyszeniu. Roboty mamy tutaj naprawdę bardzo dużo, a jest nas mało, co niestety trochę ogranicza nasze działania. Każdy się przyda i dla każdego znajdziemy jakieś zajęcie!

Szukamy też współpracy ze szkołami i różnego rodzaju instytucjami. Wspólnie z Urzędem Miasta Poznania nasze Stowarzyszenie prowadzi projekt, którego celem jest podniesienie świadomości mieszkańców Poznania w dziedzinach którymi się zajmujemy. Efektem jest przyznanie Poznaniowi tytułu Miasta przyjaznego dla Sprawiedliwego Handlu. Nasze miasto jako pierwsze w Polsce uzyskało taki tytuł (na świecie jest ich ponad 1000). Jest to dla nas wielki zaszczyt, ale i zobowiązanie do stałej realizacji kryteriów, aby za dwa lata móc odnowić ten tytuł. Zapraszamy więc do nas wszystkich zainteresowanych Sprawiedliwym Handlem i tych, którzy chcieliby się dowiedzieć o nim czegoś więcej!Możliwość komentowania jest wyłączona.