Usługi krawieckie – Janusz Konik

Nazwa: Usługi krawieckie – Janusz Konik
Branża: Odzież
Rok założenia: 1970
Adres: ul. Władysława Sikorskiego 5
Dzielnica: Wilda
Godziny otwarcia: pon–pt 9-16
Telefon: 607 078 839
www: Usługi krawieckie – J.K.

Mężczyzna powinien być gentelmanem a prawdziwy gentelman powinien mieć w życiu przynajmniej jeden prawdziwy garnitur lub smoking. Garnitur, który podkreśli indywidualność mężczyzny.

Zakład krawiecki z wieloletnią tradycją, w którym nadal hołduje się tradycyjnej sztuce szycia ręcznego, czyli szycia na miarę przez krawca w wybranym i odpowiednim do sylwetki i proporcji fasonie. Czujesz się gentelmanem – odwiedź zakład krawiecki Pana Janusza Konika.

Fyrtel: Jakie usługi oferuje Pan klientom swojego zakładu?

Janusz Konik: Szyjemy na miarę z powierzonego materiału. Jeżeli ktoś ma typową sylwetkę może bez problemu ubrać się w sklepie. Ale jeżeli pojawiają się jakiekolwiek dysproporcje w sylwetce to ciężko znaleźć dobrze dopasowany strój. Ja kroję materiał dla każdego człowieka indywidualnie, rysuję wymiary, które posiada, nanoszę na materiał. Nie korzystam z szablonowych wykrojów, każdy wykrój robiony jest pod konkretną osobę.

Fyrtel: Czy specjalizuje się Pan w szyciu jakichś konkretnych rodzajów odzieży?

J.K.: Specjalizujemy się w krawiectwie męskim. Szyjemy garnitury, płaszcze, smokingi.

Fyrtel: Czy Pana zakład jest firmą rodzinną, czy jest Pan jego założycielem?

J.K.: Zakład wcześniej prowadził mój ojciec, od niego uczyłem się fachu. Ojciec zaraz po wojnie pracował w dużym zakładzie krawieckim mieszczącym się koło Okrąglaka. W 1970 założył swój prywatny zakład, od ponad 40 lat istnieje on na Wildzie, przy ulicy Sikorskiego.

Fyrtel: Czy do zakładu należy przyjść z zakupionym wcześniej materiałem/dodatkami, czy ten element leży po stronie zakładu?

J.K.: Szyjemy z materiału przyniesionego przez klienta. Nie sprzedajemy materiału, zajmujemy się natomiast zakupem dodatków. Tę część bierzemy na siebie, ponieważ jest to ważny element. Dodatki muszą być odpowiednio dobrane i dobrej jakości, muszą być mocne, nic sztucznego, żeby się po jakimś czasie nie rozpruło.

Fyrtel: Jaki jest średni czas oczekiwania na uszycie zamówionego ubrania? Ile razy należy pojawić się w zakładzie na przymiarki?

J.K.: Dwa razy trzeba przyjść na przymiarkę. Czas szycia zależy od rodzaju ubioru oraz od liczby klientów. Jeżeli klientów jest mniej to czas oczekiwania wynosi cztery dni, raczej mieścimy się w ciągu tygodnia. Jeżeli klient ma szczególnie pilną potrzebę to staramy się przyspieszyć termin odbioru. Nigdy jednak nie oszukujemy klienta, nie podajemy nierealnych terminów realizacji.

Fyrtel: Czy cena stroju szytego na miarę jest dużo wyższa od tych, jakie spotykamy w sklepach?

J.K.: W Polsce wciąż niewiele wyższa. Każdy produkt wykonany na indywidualne zamówienie jest droższy. Uszycie na miarę wymaga dużo pracy ręcznej. Na Zachodzie bardzo ceni się takie produkty i ich ceny są dużo wyższe od produkcji masowej. U nas jeszcze ciągle ceni się to co jest na naszywce, czyli markę, a nie to jak ubranie leży, jakiej jest jakości.

Fyrtel: Czy szyje Pan ubrania na podstawie zdjęć?

J.K.: Oczywiście szyjemy na podstawie zdjęć. Jeżeli ktoś przyniesie mi zdjęcie i powie, że chce taki ubranie, to jak najbardziej możemy takie uszyć. Gorzej, jak ktoś przyniesie zdjęcie i powie, że chce wyglądać jak na zdjęciu. Tego nie jesteśmy w stanie zagwarantować 🙂Możliwość komentowania jest wyłączona.